Фото: Градоначелник Њујорка финансира антидуванске кампање
ЊУЈОРК - Градоначелник Њујорка Мајкл Блумберг, постигавши огроман успјех у борби против пушења у свом граду, одлучио је да се ухвати у коштац са тим проблемом на глобалном нивоу, и у ти сврхе издваја 220 милиона долара земаљама са ниским и средњим приходима, а највећим бројем пушача.
Како пише лондонски дневник “Гардијан”, добротвори фонд њујоршког градоначелника и милијардера обезбједиће ову суму новца током четири године и усмјерити је на смањење потрошње дувана у земаљама као што су Русија, Народна Република Кина, Индија, Индонезија и Бангладеш.
Блумберг је раније увео забрану на јавним мјестима у Њујорку, упркос томе што тиме смањује број туриста али и својих гласача.
Сем тога градоначелник Њујорка редовно издваја “високе суме за борбу са пушењем у најсиромашнијим дијеловима свијета, гдје дуванска индустрија још покушава да се прошири”.
Повод за овакву глобалну забринутост била је публикација “Тобако Атлас” Свјетског фонда за плућне болести у којима се наводи да је око 80 одсто смртних случајева у 2011. изазваних пушењем забиљежено у земљама са ниским и средњим приходима.
У извјештају те организације се истиче да у овом вијеку дуван може да убије око милијарду људи.
Највећа смртност као посљедице пушења забиљежена је у НР Кини, гдје сваке године умире 1,2 милиона пушаца.
Мајк Блумберг је борбу против дувана је покренуо одмах по избору на мјесто градоначелника и то повећањем акциза на цигарете.
Акцизе су континуирано расле и у 2010. достигле 5,85 долара, тако да паклица цигарета у Њујорку кошта скоро 11 долара.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.