Финска: Прислушкивано 33 милиона телефонских позива

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Финска: Прислушкивано 33 милиона телефонских позива

Осло - Америчка Агенција за националну безбједност /NSA/ прислушкивала је више од 33 милиона телефонских позива у Норвешкој у периоду од мјесец дана прошле зиме, пише данас лист „Дагбладет”.

Извјештај је заснован на документима које је јавности предочио одбјегли бивши службеник NSA Едвард Сноуден, уз помоћ бившег новинара „Гардијана” Глена Гринволда.


Норвешки лист пише да је NSA забиљежила податке о 33,19 милиона позива у периоду од 10. децембра 2012. до 8. јануара 2013. године и да се у тој архиви могао наћи сваки од 5,1 милиона Норвежана.

Међу прислушкиваним европским земљама, у Норвешкој, која је чланица NATO-а, забиљежен је највећи број евидентираних позива.

Међу прикупљеним подацима су дужина позива, информације о лицима која су упутила, односно примила позив, локације телефона и њихови серијски бројеви, пише норвешки лист.

Сноуденова открића о прислушкивању електронских комуникација многих свјетских лидера и обичних грађана у операцијама NSA нарушила су односе САД и неких од савезника ове земље.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.