Фајман: Цио западни Балкан у ЕУ

Taнјуг
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Фајман: Цио западни Балкан у ЕУ

Беч - Аустријски канцелар Вернер Фајман истиче да је циљ интеграција свих земаља западног Балкана и да је европска перспектива за Србију веома важна.

"Србија је доста тога урадила за добијање перспективе приступа. Важна тачка је слабљење национализма, који увијек води ка екстремној политици. Европска перспектива за Србију је одлучујућа и приступна конференција ће бити одржана у јануару", рекао је аустријски канцелар у интервјуу бечком дневнику "Курир".

Фајман је указао да је Србија још далеко од приступа ЕУ и да се данас још не може говорити о датуму пријема у чланство.

"Интеграција свих земаља Балкана је наш циљ. Медјутим те земље најприје морају надокнадити заостајање у областима владавине права, политике и економије. Видели смо прошли пут да кандидати за пријем нису увијек достизали те стандарде ЕУ. Приближавање нивоу ЕУ је потребно", поручио је Фајман.

Према његовим ријечима, проширење ЕУ је политички и историјски задатак, обезбјеђивање мира, посебно у региону који је тако близу Аустрије.

Фајман је мишљења да ће приступ Хрватске подстаћи привреду, додајући да се та земља, међутим, налази пред битним задацима.

"Биће потребно још времена за прилагођавање пензија, плата и индустријализацију, али ако Хрвати чланство у ЕУ виде као шансу за бољу будућност, онда је та оцјена исправна", поручио је он.

Иначе, иако је Хрватска омиљена љетња дестинација Аустријанаца, свега 46 одсто подржава чланство те државе у ЕУ, показује истраживање Аустријског друштва за европску политику (OeGfE).

Истовремено је 29 одсто стриктно против приступа Хрватске, а 22 одсто каже да им је свеједно.

"Хрватска је земља чији приступ Аустријанци, у поредјењу са другим кандидатима, највише подржавају", указао је генерални секретар OeGfE Паул Шмит.

Највећу подршку приступање Хрватске има у аустријској покрајини Корушка (64 одсто), Бургенланду (58), а најмању у Форарлбергу (32). Прије двије године подршка пријему Хрватске у ЕУ била је већа, и износила је 2011. чак 54 одсто.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.