Фото: Евростат: Рекордна инфлација у еврозони у августу 9,1 одсто
БРИСЕЛ - Инфлација у европским земљама, које имају евро као валуту, достигла је у августу још један рекорд од 9,1 одсто у односу на исти прошлогодишњи мјесец, подстакнут скоком цијена енергената, углавном изазваним руским ратом у Украјини, преноси АП.
Међугодишња инфлација у 19 земаља еврозоне порасла је на 9,1 одсто, са 8,9 одсто у јулу, према најновијим подацима које је данас објавила статистичка агенција Европске уније (Евростат), наводи америчка агенција.
Инфлација је на највишем нивоу од почетка вођења евиденције за евро 1997. године, а цијене расту и у многим другим земљама.
У Британији, Данској и Норвешкој, које имају своје валуте, инфлација такође расте, показују званични подаци објављени раније овог мјесеца.
Инфлација је, такође, висока у САД, а цијене су у јулу порасле за 8,5 одсто у односу на годину дана раније, али је то ниже од 9,1 одсто колико су расле у јуну, наводи АП.
У зони евра, цијене енергената су порасле за 38,3 одсто, иако је стопа нешто нижа него претходног мјесеца, док су цијене хране расле бржим темпом од 10,6 одсто према првим процјенама Евростата.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.