Европа на мукама због жеге и гаса: Искључују расвјету, предлажу скидање кравата

ГС
Европа на мукама због жеге и гаса: Искључују расвјету, предлажу скидање кравата

За пуњење европских складишта гаса - треба 50 милијарди евра, 10 пута више него што се мислило.

И док се најјаче енергетске компаније богате, мањи добављачи - због ограничених цијена пропадају. Многе земље, још дуго, неће моћи ни да субвенционишу рачуне грађана и привреде за гас и струју, који су све већи.

Како би заштитили грађане и привреду од скупих енергената, државе су приморане да цијене држе под контролом. То ограничење могу да издрже само велике компаније док мање све теже послују.

Како би заштитили грађане и привреду од скупих енергената, државе су приморане да цијене држе под контролом. То ограничење могу да издрже само велике компаније док мање све теже послују.

У Великој Британији банкротирало је чак 30 добављача. Зато неке европске земље већ одустају од субвенција јер је приоритет напрвити што веће залихе енергената за зиму, а то кошта. Грчка, двије трећине струје добија из гаса. Покушавају да закупе складишта у Италији али и да ускладиште што више течног гаса.

"Нови плутајући резервоар, западно од Атине, спреман је да прими прво пуњење течног гаса до краја августа. Грчка влада предузима мјере заштите у случају неповољног сценарија - прекида испоруке из Русије ове зиме", каже Костас Скрекас, министар енергетике Грчке.

У земљама Европске уније све су оштрији планови штедње енергије како би се сачувале резерве гаса за хладне дане. У томе предњаче њемачки градови: Берлин је искључио расвету на 200 јавних зграда а неки већ искључују топлу воду и грејање у јавним и спортским објектима.

"Нисам се уопште туширао. Било ми је превише хладно. Вода у тушевима је била хладнија од оне у базену", рекао је грађанин Хановера.

"Затамњене су и најзначајније зграде, градска вјећница и црква. Наш апел је да штедимо енергију гдје год је то могуће. То је неопходно за јесен и зиму", каже Белит Онаи, градоначелник Хановера.

Шпанија је донијела ригорозне хитне мјере штедње које ће важити до новембра идуће године: предузећа, ресторани, музеји и јавни превоз морају држати зтворене прозоре и врата док ради клима и гријање уз прописане температуре. Грађанима је препоручно да гасе свјетла и спуштају ролетне.

"Институт процјењује да нам 1 степен мање уштеди 7 одсто енергије. Велико јавно предузеће, које обухвата 90 хотела и преко 100 ресторана, применом ових мера могло би да уштеди више од милион евра годишње", каже Тереза Рибера, министарка енергетике Шпаније.

Промовише се и рад од куће, гдје год је то могуће. А шпански премијер Педро Санчез предложио је мушкарцима у јавном и приватном сектору да током врелих љетњих мјесеци не носе кравате, јер ће им бити пријатније.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана