Ескобар: Санкције важно средство у стабилизацији, биће их још

ГС
Foto: Агенције

ВАШИНГТОН - Замјеник помоћника америчког државног секретара и специјални изасланик за Балкан Габријел Ескобар изјавио је да санкције нису примарно средство америчког ангажмана у региону западног Балкана, али да имају ефекта и да ће их бити још.

Ескобар је у интервјуу за Глас Америке оцијенио да је корупција главни проблем на Балкану.

Говорећи о санкцијама уведеним против члана Предсједништва БиХ Милорада Додика и још двојице званичника, затим против Милана Радоичића и Звонка Веселиновића на КиМ, он је рекао да не жели да људи мисле да се Сједињене Државе ангажују у региону првенствено кроз санкције.

Истакао је, међутим, да је администрација у Вашингтону веома посвећена борби против корупције и да је једно од средстава у тој борби санкције, преноси РТРС.

"И могу рећи да, биће их још, али то неће бити примарно средство нашег ангажмана", рекао је Ескобар.

Додао је да те санкције нису усмјерене на земље нити на одређене народе, већ, како је навео, на појединце који су дубоко умијешани у корупцију.

На питање да ли се најава да ће бити још санкција односи на све земље западног Балкана, он је потврдно одговорио, додајући да је ова администрација посвећена коришћењу других средстава, укључујући и глобални Магнитски закон против људи широм свијета који су укључени у криминалне активности и корупцију.

Ескобар сматра да су санкције важно средство у стабилизацији региона и да имају ефекта.

"Не могу и не желим да коментаришем појединости. И не могу да говорим о детаљима нашег дипломатског ангажмана са разним људима у региону. Могу вам рећи да санкције спречавају људе да пребацују новац. Спречавају и доводе до затварања офшор компанија преко којих се преноси новац, посебно јавна средства, кроз нетранспарентне процесе од којих користи има веома мали број људи", рекао је Ескобар.

На констатацију да Европска унија још није увела санкције Додику, и да ли изостанак јединственог става у Европској унији утиче на ефикасност политике САД на Балкану, Ескобар је одговорио да у најважнијем дијелу Вашингтон има заједнички став са нашим европским партнерима.

Додао је да се у Европској унији воде интензивни разговори о томе шта они могу да понуде, да употпуне мјере САД.

Указао је да се политика и ангажман САД на западном Балкану традиционално односе на мултиетничко помирење и интеграцију у ЕУ, али да се у посљедњих годину дана промијенио обим пажње коју западни Балкан добија у администрацији САД.

Ескобар је истакао да постоји обновљени напор да се САД поново ангажују на свим механизмима који су били успјешни, а то је, према његовим ријечима, да се ојача Дејтон, да се подржи и обнови дијалог Београда и Приштине и блиска сарадња са партнерима из НАТО-а, како би се осигурало да могу да испуне своје НАТО обавезе.

На питање да ли ће Вашингтон интензивирати свој ангажман у наредном периоду и на који начин, Ескобар је одговорио потврдно, оцјењујући да је прича о бившој Југославији, како је рекао, "успјешна".

"Ако погледате седам земаља које су чиниле Југославију, двије су у Европској унији, четири су у НАТО-у. А на западном Балкану, три су у НАТО-у, а четири остварују солидан напредак ка уласку у Европску унију", рекао је Ескобар.

Он сматра да постоји једна препрека која представља изазов, а то је корупција, истичући да је то разлог због којег многе земље нису оствариле већи напредак и што дијелови региона имају демографске проблеме.

Говорећи о ситуацији у Црној Гори, Ескобар је рекао да није на САД да рјешавају тензије и проблеме владајуће коалицијие унутар једне чланице НАТО-а, али да је Вашингтон јасно ставио до знања шта очекује, да се нада да ће Црна Гора остати западно оријентисана земља, чврста чланица НАТО-а и да ће наставити да напредује на путу ка чланству у Европској унији.

Додао је да су САД јасно ставиле до знања да не сматрају да све странке у политичком спектру испуњавају те критеријуме и оцијенио да се Демократски фронт, како је рекао, "показао као неко ко изазива подјеле, подстиче етничке тензије, стално блокира реформе у парламенту и тиме блокира пут ка Европи".

"Такође је у прошлости био веома против НАТО-а и није био од помоћи својим изјавама о Косову. Тако да не вјерујем да се то промијенило и не сматрамо их одговарајућим партнером", рекао је Ескобар.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана