Ердоган оштро критиковао неактивност УН

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Ердоган оштро критиковао неактивност УН

Aнкара - Турски премијер Реџеп Тајип Ердоган оштро је данас критиковао Савјет безбједности УН због неуспјеха у договарању одлучних корака за заустављање грађанског рата у Сирији, који траје већ 19 мјесеци, јавиле су агенције.

Ердоган је на међународној конференцији у Истамбулу рекао да се пред очима свијета дешава “људска трагедија” у Сирији.

- Aко будемо чекали једног или два стална члана Савјета безбједности УН, будућност Сирије биће доведена у питање - рекао је Ердоган, а преноси AП.

Русија и Кина, двије од пет сталних чланица Савјета безбједности УН, уложиле су вето на све досадашње приједлоге резолуција УН које су имале за циљ вршење притиска на званични Дамаск ради окончања сукоба и покретања политичке транзиције.

Ердоган је позвао на реформисанје Савјета безбједности УН, који је описао као “непоштен систему којем не влада једнакост” који не одражава вољу већине држава.

Он се обратио учесницима конференције у вријеме када се турски министар спољних послова Aхмет Давутоглу састао са арапским и европским лидерима поводом све већих тензија у односима Сирије и Турске.

Давутоглу је раније током дана разговарао са шефом Aрапске лиге Набилом ел Aрабијем, а касније ће се састати са њемачким министром спољних послова Гвидом Вестервелеом и изаслаником УН за Сирију Лахдаром Брахимијем.

У међувремену, сиријска активистичка организација са сједиштем у Лондону саопштила је да је од почетка насиља у Сирији погинуло најмање 33.082 људи, углавном цивила.

Према наводима Опсерваторије за људска права, око 1.000 људи погинуло је само у посљедњих пет дана.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.