Договор двије Кореје око зоне Кесонг

Танјуг
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Договор двије Кореје око зоне Кесонг

Сеул - Сјеверна и Јужна Кореја данас су постигле договор о поновном отварању заједничке индустријске зоне Кесонг.

Та зона представља посљедњи преостали симбол помирења два сусједа откако су њихови односи погоршани прије пет година.

Договор је услиједио послије вишемјесечних трвењи и сјевернокорејских пријетњи ратом изазваних пооштравањем УН санкција Пјонгјангу због тога што је у фебруару извршио трећу нуклеарну пробу.

Послије 15 сати исцрпљујућих разговора, двије стране су издале заједничко саопштење у коме су навеле да су се договориле да јужнокорејским фирмама буде дозвољено да поново покрену производњу у својим фабрикама у индустријској зони чим се стекну услови за то.

- Јужна и Сјеверна Кореја ће дозволити компанијама у Кесонгу да наставе производњу када буду спремне, стоји у саопштењу.

Делегације двије земље ће се поново састати у сриједу у Кесонгу да би размотриле детаље о отварању индустријске зоне, укључујући захтјев Сеула да му Пјонгјанг да гаранције да више никада неће једнострано затворити фабрички комплекс који се налази на територији Сјеверне Кореје код саме границе са јужним сусједом, наводи АФП.

Сјеверна Кореја је у априлу повукла својих 53.000 радника и забранила улаз у земљу јужнокорејским менаџерима и инжењерима из 123 фабрике због појачањих тензија између двије државе.

Пјонгјанг је саопштио да су јужнокорејска влада и медији увриједили Сјеверну Кореју и њене добре намјере када су рекли да је она дозволила да индустријски пројекат настави са радом само због новца који јој доноси.

Сјеверна Кореја је Јужној Кореји и САД пријетила нуклеарним и ракетним нападима након што су УН пооштриле санкције тој земљи због тога што је у фебруару провела трећу нуклеарну пробу.

Међутим, Пјонгјанг је ублажио тензије када је прошлог мјесеца пристао на дијалог који треба да омогући наставак преговора о обустављању сјевернокорејског нуклеарног програма послије шест година.

Али, план о одржавању тог састанка је пропао због неслагања о томе ко треба да предводи делегације.

Власници десетина јужнокорејских фирми запријетили су током недјеље да ће се повући из зоне у Каесонгу, жалећи се да су постали жртве политичког препуцавања између двије земље.

Они су указали да су у условима монсуна и повећане влажности посебно угрожена постројења у 46 фабрика које производе електронику и машинске дијелове и да ће бити присиљени да премјесте своја постројења на друго мјесто.

Затварање Каесонга, симбола сарадње двеју Кореја направљеног у вријеме отопљавања напетости 2004. задао је симболичан ударац вишедеценијским напорима за побољшање односа.

Пројекат којим се остварује скоро двије милијарде долара годишње добити био је посљедњи преостали заједнички подухват како су се односи кварили посљедњих пет година.

Затварање је такође значило губитак прихода у чврстој валути за Пјонгјанг и остајање без посла и зарада 53.000 радника на Сјеверу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.