Фото: Дервиш Ероглу побједник
НИКОЗИЈA - У непризнатом турском дијелу Кипра одржани су предсједнички избори на којима је већ у првом кругу побиједио конзервативац Дервиш Ероглу, јавиле су агенције.
Пред присталицама окупљеним испред сједишта његове странке поручио је да ће наставити мировне преговоре с кипарским Грцима.
Према коначним, званичним резултатима Дервиш Ероглу побиједио је са 50,38 одсто гласова, објављено је на сајту изборне комисије. Његов противкандидат, досадашњи предсједник кипарских Турака, Мехмет Aли Талат, добио је 42,85 одсто гласова.
Прије избора постојала су страховања да би побједом Ероглуа могли да буду угрожени преговори о уједињењу подијељеног острва, али и процес евроинтеграције Турске јер се он залагао за засебни суверенитет кипарских Турака.
У изјави турској телевизијској станици НТВ турски премијер Реџеп Ердоган каже да ће Aнкара наставити да подржава мировне преговоре између националних заједница Турака и Грка и да ће настојати да рјешење буде постигнуто до краја године.
С друге стране, портпарол владе кипарских Грка Стефанос Стефану саопштио је јуче да ће побједа Дервиша Ероглуа на изборима узроковати "озбиљне проблеме" у разговорима о поновном уједињењу острва.
- Узимајући у обзир Ероглуове изражене ставове против федерације и установљавању двије независне државе на Кипру, то би могло да проузрокује озбиљне проблеме у мировним преговорима - рекао је Стефану.
Кипар је подијељен од 1974. године послије турске војне интервенције на сјеверу острва. Сјеверни, турски дио Кипра, осим владе у Aнкари, није признала међународна заједница, а кипарски Турци су прогласили независну турску републику сјеверни Кипар.
Кипарски Грци, који представљају Кипар у ЕУ, рекли су да неће пристати на чланство Турске у ЕУ, све док не буде постигнут договор о коначном статусу острва.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.