Фото: Harici
| Британски парламентарци траже прекид емитовања цртаћа
ЛОНДОН – Група од више од 50 посланика из неколико британских парламентарних странака затражила је од министарке културе Лизе Ненди да влада размотри могућност обустављања емитовања руског анимираног серијала „Маша и Медвјед“ у Великој Британији.
Разлог за овај неочекивани потез је забринутост да би садржај могао да представља облик руске „меке моћи“ и пропаганде намијењене дјеци.
У писму које је иницирао посланик Либералних демократа Том Гордон, а које су потписали посланици Лабуристичке, Конзервативне, Зелене странке, Шкотске националне партије и партије Плед Камри, од владе се тражи хитна реакција. Аларм је подигнут након што је Нетфликс најавио да је откупио још двије сезоне серијала и продужио лиценцу за његово емитовање у више од 100 земаља, како пише Гардијан.
Посланици додатно наводе да је серијал доступан и на дигиталној платформи ИТВЏ, због чега сматрају да дјеца у Великој Британији имају приступ садржају који би, према њиховој оцјени, требало додатно испитати због навода о могућој пропагандној улози.
У писму се тврди да поједине епизоде садрже совјетску војну симболику. Као примјер наводе сцене у којима главни лик, четворогодишња Маша, носи капу тенковске посаде и униформу која подсјећа на совјетску, као и капу граничне страже која је, према наводима посланика, повезана са некадашњом совјетском тајном полицијом НКВД.
Посланици су указали и на објаву на друштвеној мрежи Икс на налогу студија Анимакорд, у којој се уз илустрацију Маше налази текст: „Права дјевојка из војске са мрежицом за лептире! Јупи, сада сам у војсци!“, оцјењујући да се на тај начин нормализује совјетска војна иконографија међу дјецом.
Као додатни аргумент, парламентарци су навели став украјинског Центра за сузбијање дезинформација, који подржава украјинска влада. Центар је раније оцјенио да „Маша и Медвјед“ није само цртани филм, већ и инструмент руске „меке моћи“, уз тврдњу да промовише совјетску симболику и милитаристичке мотиве.
Студио Анимакорд је категорички одбацио ове оптужбе, наводећи да је ријеч о приватној компанији која производи дјечји садржај и да никада није добијала финансијска средства од руске државе.
Портпаролка компаније Мелани Бонвићино изјавила је да њен клијент „категорички одбацује нетачне и клеветничке тврдње да је 'Маша и Медвјед' повезана са пропагандом“. Додала је: „Серијал већ готово двије деценије забавља породице у више од 100 земаља кроз универзалне теме пријатељства, доброте и маште. У њему нема политичких порука, а свака тврдња супротна томе нема упориште у самом садржају.“
Сличне тврдње изнио је и естонски министар спољних послова Маргус Цахкна, који је након објаве новог уговора са Нетфликсом рекао да је „Маша и Медвјед“ дијео меке моћи Кремља и да кроз дјечји програм промовише проруске и милитаристичке поруке.
Британско Министарство за културу, медије и спорт није жељело да коментарише случај, док су извори из британске Владе навели да је одлука о емитовању програма у надлежности емитера, под условом да садржај буде у складу са правилима регулаторног тијела Офком.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.