Бившем директору кинеског нафтног гиганта смртна казна за примање мита

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Танјуг/АП

ПЕКИНГ - Бивши извршни директор Кинеске националне нафтне корпорације осуђен је на смрт због примања мита, али је извршење казне одгођено на двије године, док је сва његова лична имовина конфискована, пренијела је кинеска државна агенција Синхуа.

Суд је утврдио да је Јуен Гуангју од 2001. до 2022. године незаконито примио новац и друге вриједности у износу већем од 152 милиона јуана /око 22,5 милиона долара/, директно или посредством других лица.

Према пресуди, он је користио своју функцију како би компанијама и појединцима помагао у добијању пројектних уговора, пословних аранжмана и кадровских рјешења.

Суд је навео да је Јуен након хапшења признао кривицу, добровољно открио дио кривичних дјела за која истражиоци раније нису знали и вратио незаконито стечену имовину.

Због ових олакшавајућих околности изречена му је смртна казна са двогодишњим одлагањем извршења.

У кинеском правном систему, смртна казна са одгађањем најчешће се преиначава у доживотни затвор уколико осуђени током двогодишњег периода не почини нова кривична дјела.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.