Фото: Aгенције
ВАШИНГТОН – Бијела кућа је у четвртак одбацила тврдње Кремља да је састанак између предсједника Доналда Трампа и Владимира Путина већ договорен и да је локација обезбијеђена.
Званичник Бијеле куће рекао је за ABC News да локација још није одређена и да предсједник Путин мора да се састане с украјинским предсједником Володимиром Зеленским како би дошло до састанка са Трампом – на шта Кремљ до сада није био спреман да се обавеже.
Путинов савјетник Јуриј Ушаков раније у четвртак изјавио је да ће до састанка "Путина и Трампа доћи наредних дана", додајући да је "започет рад на самиту", како је саопштио Кремљ.
Ушаков је рекао да је специјални изасланик Бијеле куће Стив Виткоф предложио идеју тристраног састанка између Путина, Трампа и Зеленског, али да ће предстојећи састанак бити само између Трампа и Путина, према наводима Кремља.
Виткоф је боравио у Москви у сриједу, уочи Трамповог рока који истиче у петак, а према којем Русија мора да постигне мир с Украјином или ће се суочити са озбиљним санкцијама.
"Мјесто састанка предсједника Руске Федерације и Сједињених Америчких Држава, Владимира Путина и Доналда Трампа, је договорено, а Кремљ ће га накнадно објавити", рекао је Ушаков у четвртак.
Иако конкретна локација није откривена, Ушаков је наговјестио да Русија има "много пријатеља који су спремни да нам помогну у организацији таквих догађаја".
"Један од њих је предсједник Уједињених Арапских Емирата. Мислим да ћемо одлучити, али то би било једно од најприкладнијих мјеста", рекао је Ушаков.
Зеленски је у четвртак рекао да би Украјина и Европа требало да буду дио преговора о окончању рата између Русије и Украјине, који је започео у фебруару 2022. када су Путинове снаге извршиле инвазију на Украјину.
"Рат се води у Европи, а Украјина је саставни дио Европе – већ смо у преговорима о приступању ЕУ", написао је Зеленски на мрежи X. "Зато Европа мора да учествује у релевантним процесима."
Зеленски је рекао да ће се у четвртак безбједносни званичници из Украјине, Европе и САД састати како би "ускладили заједничке ставове".
"Јуче су такође разматрани различити потенцијални формати састанака на највишем нивоу ради успостављања мира – два билатерална и један тристран", додао је. "Украјина се не боји састанака и очекује исти храбар приступ и од руске стране."
Званичник Бијеле куће рекао је у сриједу да би билатерални састанак између Трампа и Путина могао да се одржи већ сљедеће седмице.
Сам Трамп је био неодређенији када су га питали о могућности састанка с Путином, рекавши да је "већ раније био разочаран", али да постоји "веома добра перспектива" за самит између Путина и Зеленског.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.