Фото: Бербок: Путин се игра нашим страхом
ВАРШАВА - Њемачка министарка спољних послова изјавила је данас да Њемачка неће бити застрашена новом руском политиком нуклеарног одвраћања, реквши да је Берлин направио ту грешку у прошлости, али да је неће поновити.
Бербок је на конференцији за новинаре у Варшави након састанка министара спољних послова Пољске, Њемачке, Француске и Италије поручила да ће Берлин сада послушати упозорења партнера који се граниче са Украјином.
"Путин се игра нашим страхом. Он то није почео да ради пре 1.000 дана. Почео је још 2014. године, а Њемачка је тада направила грешку, посебно политички, дозволивши себи да буде заплашена овим страхом и, пре свега, не слушајући своје партнере, посебно наше источнеевропске партнере, који су тада јасно ставили до знања: Не смемо се ослањати на обећања Кремља, морамо улагати у сопствену безбједност и заштиту", упозорила је њемачка министарка, преноси Stern.de.
Према њеним ријечима, Европљани немају право да праве паузе за празнике по питању сопствене безбједности и помоћи Украјини.
"На жалост, безбједносна ситуација у Европи неће се брзо побољшати, напротив, све док руски предсједник... своје империјалистичке циљеве постиже насиљем. Време је да створимо нову основу за европску безбједност и слободу и наставимо да јачамо наш трансантлантски савез, а не да га уништимо", rekla je Бербок.
Она додала да је увјерена да Путин неће бити спреман да Украјинцима и Европљанима да предах за Божић или Нову годину, и неће да направи паузу да сачека резултате избора у Њемачкој или негдје другдје.
"Такође, не можемо да направимо паузу како бисмо осигурали безбједност Европе. И зато ћемо сваки дан наставити да градимо нашу европску безбједност", нагласила је Бербок.
Она је навела да је неопходно уложити више од 2 одсто БДП-а у одбрану, како би се развила заједничка безбједносна и одбрамбена индустрија.
Бербок је напоменула да су се шефови спољнополитичких ресора окупили у Варшави и "како би подржали Украјину против терора, насиља и смрти".
"Хиљаду дана и хиљаду ноћи настављају се насиље, ризик, опасност, терор, бомбардовање, отмице дјеце. Хиљаду дана и ноћи људи покушавају да се изборе са овим руским терором, када бомбе падају на њихове куће, школе, центре. Све да би се Украјинци уморили, исцрпили", rekla je Бербок и додала да је и Европа, коју штите Украјинке и Украјинци, такође на удару хиљаду дана.
"Није довољно бити захвалан. Морамо бити јаки и спремни да учинимо све што је потребно да заштитимо европски мир", закључила је она.
U уторак су се у Варшави окупили шефови "велике петорке" Европске уније (Пољска, Њемачка, Француска, Италија, Шпанија), као и представник Велике Британије.
Министар спољних послова Пољске Радослав Сикорски, рекао је раније да је на састанку постигнута сагласност "да Европа мора преузети већу одговорност за сопствену безбједност, а то укључује и уравнотеженију поделу терета међу чланицама НАТО-а".
Руски предсједник Владимир Путин потписао је данас ревидирану нуклеарну доктрину у којој се наводи да ће се конвенционални напад на Русију од стране било које нације коју подржава нуклеарна сила сматрати заједничким нападом на Русију.
То је услиједило након одлуке америчког предсједника Џозефа Бајдена да дозволи Украјини да гађа мету унутар Русије ракетама дугог домета које испоручују САД.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.