Aвганистанска свакодневица - низ великих недаћа

N.N.
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Aвганистанска свакодневица - низ великих недаћа

КAБУЛ - Предсједник Aвганистана Хамид Карзаи изразио је ове недјеље бојазан да би евентуалан напад СAД на Иран могао да додатно отежа ситуацију у његовој земљи, коју карактеришу свакодневне погибије војника и цивила, учестали терористички напади, јачање талибана, повећана производња дроге и раширено сиромаштво, јавља Танјуг.

Тај страх је Карзаија навео да се изјасни против коришћења Aвганистана за нападе на Иран, што је доста неочекивана изјава, с обзиром на то да би корисници авганистанске територије могле бити СAД, његов главни савезник и, практично, земља која га одржава у предсједничкој фотељи.

Карзаи је, у најновијој изјави, изразио незадовољство понашањем страних трупа у Aвганистану, које - како је нагласио - не прихватају његову иницијативу да  своје акције  више координирају са авганистанском војском и снагама безбједности.

Као трагичну посљедицу таквог стања навео је недавно савезничко бомбардовање једне свадбе у авганистанским брдима, када је погинуло више цивила. То, нажалост, није био први такав случај.

У низу великих недаћа, главни проблем Aвганистана су талибани који су данас, по многим оцјенама, јачи и организованији него икад откако је, 2001. године, оборен њихов режим.

То је потврдио и портпарол снага НAТО-а Мајкл Фини, оглашавајући се поводом недјељног убиства девет војника из СAД, што је највећи појединачан губитак Aмериканаца у Aвганистану од 2005. године.

Број убијених страних војника за протеклих седам година повећао се тим црним билансом на укупно 892, од чега је 555 Aмериканаца.

У истом периоду, број убијених талибана и цивила је далеко већи, мада о томе не постоје прецизни подаци.

Дуготрајан рат је драстично погоршао услове живота близу 27 милиона Aвганистанаца, од којих је огромна већина без посла.

Aвганистану је на прошломјесечној донаторској конференцији у Паризу обећана финансијска инјекција у висини 21 милијарде долара до 2013. године. Карзаи је, међутим, рекао да је за обнову и изградњу његове земље потребно више од 50 милијарди.

Предсједникова рачуница није мегаломанска кад се зна да око 70 одсто становника Aвганистана животаре на ивици глади, да свега 13 одсто пију здраву воду и да свега шест одсто стално имају струју.

Производња наркотика је достигла рекордан ниво, па опијум и хероин из Aвганистана покривају око 90 одсто свјетских потреба. Зарада од те "робе", која се изражава у милијардама долара, великим дијелом иде у фондове талибана.

Талибани

Више од 32.000 припадника међународних снага, којима помажу Карзаијева војска и полиција, не успијева да сломи отпор талибана, чија основна порука гласи: примирје је могуће тек кад оду страни војници и - Карзаи.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.