Фото: Зајнер: Још неријешених питања
ПРИШТИНA - Шеф UNMIK-а Ламберто Занијер, изјавио је да UNMIK остаје на Косову због немогућности да се у Савјету безбједности УН усвоји одлука о престанку важења Резолуције 1244, по којој је и распоређена мисија УН, јавља РТС.
У интервјуу за филм "Независност за четири (годишња) доба", који преноси и дневник "Коха диторе", шеф UNMIK-а је изјавио да је на Косову остало још неријешених питања и да је за њихово рјешавање потребно ангажовање свих страна.
Занијер је оцијенио да је преношење овлашћења ишло много спорије него што се очекивало и да је један од разлога била и динамика СБ УН који је био жестоко подијељен око плана Мартија Aхтисарија, којим је предвиђена независност Приштине.
Документарни филм "Независност за четири годишња доба" снимљен је поводом годишњице проглашења независности Косова, као пројекат неколико косовских невладиних организација.
- Чињеница да је било различитих мишљења у СБ УН и међу члановима УН у односу на независност Косова проузроковала је пролонгирање мандата Резолуције 1244, док су и догађаји на терену утицали на начин како да дјелујемо. UNMIK је остао, али су нови задаци UNMIK-а били под утицајем догађаја на терену са једне стране и под утицајем развоја и функционисања косовских институција - навео је Занијери.
Оцјењујући да је на Косову у дужем временском периоду и даље потребно присуство међународних фактора безбједности, Занијер је навео да су се "односи између заједница политизовали због разлика у погледу статуса, па је сада због опадања тензија, неопходно стварање и потпуна операционализација мултиетничких институција".
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.