Влада о буџету у четвртак

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Влада о буџету у четвртак

БЕОГРAД - Влада Србије ће у четвртак на редовној сједници размотрити Нацрт буџета за 2009. До тада ће одбори и министарства интензивно радити на његовом усаглашавању.

На обједињеној сједници одбора Владе Србије представници свих министарстава изјасниће се данас о Нацрту буџета за 2009. годину, а, пошто коначни текст буде утврђен, буџет ће бити прослијеђен на усвајање влади, речено је Танјугу.

Премијер Мирко Цветковић најавио је могућност измјене буџета, али није прецизирао, међутим, на која би се министарства те корекције износа односиле. Он је навео и да се макрооквири неће мијењати и да ће дефицит у буџету бити у висини 1,5 одсто
Предлогом буџета за 2009. годину предвиђени су приходи од 715 милијарди, а расходи од 761,5 милијарди динара, тако да би буџетски дефицит износио 46,5 милијарди динара.

У Влади Србије још није постигнута сагласност о датуму примјене прелазног трговинског споразума са Европском унијом, сазнаје данас у Влади.

Према приједлогу буџета за 2009. годину, који је Министарство финансија прослиједило свим министарствима и надлежним одборима Владе, планирани су исти приходи од царина као и у 2008. години.

То значи да од 1. јануара идуће године, како је било најављено, није предвиђена примјена Прелазног трговинског споразума. Рачунице су показивале да би примјеном тог споразума приходи буџета у 2009. години били за 150 милиона евра мањи због смањења царина на робу увезену из ЕУ.

Како је процјењивано, приходи од царина на увоз индустријских производа били би мањи за око 130 милиона евра, а на увоз пољопривредних око 20 милиона евра.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.