Фото: Инсајдер
ЗАЈЕЧАР - Грађани Зајечара могли би, према тврдњама представника опозиције у том граду, ускоро поново да гласају на локалним изборима.
Како наводе из зајечарске опозиције, Виши суд у Зајечару је усвојио њихову жалбу и утврдио да су мандати у локалној Скупштини верификовани на незаконит начин. Имајући у виду да је, како истичу, прошао законски рок за формирање Скупштине града, једини правни пут је образовање привременог органа који има обавезу да распише изборе. Чека се званична потврда Вишег суда у Зајечару.
Како за Инсајдер наводи Драгана Рашић, одборница листе „Промена у коју вјерујемо“, опозицији је из више извора потврђено да је Виши суд уважио њихову жалбу.
„Проблем је што је записник о верификовању мандата одборника потписао само један члан Верификационе комисије, док је неопходно да то учине сва три члана. На тај начин је верификовање учињено мимо закона и тренутно је у редовима владајућих странака паника, док покушавају да смисле како да се поставе према овој одлуци“, истиче Драгана Рашић.
Она напомиње да би одлука Суда требало да буде објављена у понедељак, а да једини правни пут води до нових избора у Зајечару.
„Имајући у виду да је истекао законски рок за формирање Скупштине града, једини легалан начин је да се формира прелазни орган, који онда има орочен мандат да распише нове локалне изборе“, наводи Рашић.
Локални избори у Зајечару су одржани 8. јуна, а само три листе су прешле цензус. На изборима је побиједила коалиција СНС-а са 47 одсто гласова, што им је обезбиједило 27 одборничких мјеста. Листа „Промена у коју вјерујемо“ је освојила 19 мандата, док је листа „Уједињени за спас Зајечара“ освојила четири мјеста.
Организација ЦРТА, која је пратила изборе у Зајечару, саопштила је да резултат не одражава вољу грађана јер су на 19 одсто бирачких мјеста забележени тешки облици неправилности.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.