Фото: Агенције
БЕОГРАД - Александар Вучић, предсједник Србије, затражио је од Владе Србије да формира тим који ће бити задужен за рјешавање ситуације уколико САД уведе санкције Нафтној индустрији Србије.
Вучић је на сједници Владе казао да би волио да на челу тог тима буде премијер Милош Вучевић те да тим не чине само чланови Владе, већ да учествују људи на широј основи, као и да буде оних који су у стању да преговарају о томе с једне стране са Русима, а са друге стране са Американцима.
"Направите шири тим и да се припремимо за нешто што ће бити од изузетно великог значаја за нас и што ће бити огроман изазов и за Владу и за земљу. Ми не можемо себи да допустимо да останемо без нафте или да трошимо своје резерве нафте, а да немамо сигурности", казао је Вучић.
Како је нагласио, јасно је нама и кад и како и зашто се ови потези покрећу, али да као мала земља морамо да бринемо о себи, морамо да бринемо о својим грађанима, о нашим компанијама, о нашим фирмама.
Вучић је рекао да ће морати да разговара са предсједником Русије Владимиром Путином, око санкција Нафтној индустрији Србије ако буду уведене и око гасног аранжмана који Србија има са овом земљом и затражио да Влада Србије формира тим.
"Да ли ћу телефоном да разговарам с њим или некако другачије, то ћемо да видимо, али свакако морам да разговарам са њим", рекао је Вучић учествујући у раду Владе Србије.
Амбасадор САД Кристофер Хил изјавио је да не може да потврди да ли ће Америка увести санкције Нафтној индустрији Србије, као и да није намјера да се на било који начин нашкоди привреди Србије ни билатералним односима двије земље.
"Нисам у позицији да потврдим да ли ће санкције бити уведене, али морам да кажем да је од тренутка када је Русија купила НИС односно рафинеријске и производне капацитете, постојала је забринутост, јер је од тада веома добро профитирала, али ништа није инвестирала у Србији, већ је сав профит отишао у иностранство, односно у Русију. А то је почело да брине посебно од почетка рата у Украјини, јер је увијек постојала забринутост како ће тај новац зарађен овдје на НИС-у бити употребљен, а поготово од рата у Украјини, то је постало веома хитно питање", рекао је Хил.
Он је тако одговорио послије састанка са министром полиције на питање новинара да ли може да потврди да ће САД увести санкције НИС-у и поводом изјаве предсједника Вучић да ће о томе разговарати са Американцима, као и питање да ли је дошло до тог састанка.
Нагласио је да Русија ни на који начин није помогла Србији односно није инвестирала, нити нешто урадила за српску привреду.
Амбасадор Велике Британије у Србији Едвард Фергусон оцијенио је да је важно да се пронађе начин да се смање приходи Русије које та земља користи за финасирање војне машинерије.
Он је то рекао у интервјуу за Танјуг на питање да ли би Велика Британија могла да уведе санкције НИС-у, уколико Сједињене Америчке Државе то ураде.
"Нисам у позицији да причам о будућим санкцијама, ми не причамо нити спекулишемо о санкцијама прије него што су уведене", рекао је Фергусон.
Амбасадор је додао да ако се погледа улога Велике Британије у претходне двије године, од почетка сукоба у Украјини, да је та земља водећи играч у сарадњи са интернационалим партенерима у настојањима да се пронађу начини да се обузада ратна машина Русије која чини огромну штету, не само украјинској војсци, већ и цивилној инфраструктури и животима такође.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.