У Осмој београдској уче јапански

Aгенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: У Осмој београдској уче јапански

Београд - Ученици Осме београдске гимназије први у главном граду уче јапански језик.

Послије двије недјеље наставе, на јавном часу, пред амбасадором, министром и својим професорима, показали су колико ријечи знају на језику који им је донедавно био потпуно непознат.

Скоро 130 милиона људи говори јапански језик, а од ове школске године прдиружило им се и 38 средњошколаца 8. београдске.

Сложен систем обраћања, у зависности од друштвеног положаја саговорника, три писма и чињеница да знање јапанског језика не подразумијева разумијевање било ког другог азијског језика за оне који уче нов језик само су још један изазов.

"Учење страног језика подразумева разумевање начина живота, културе, историје, традиције те земље. А то промовише још боље односе између народа две земље. Као пријатељ ваше земље искрено се надам да ћу видети све више ђака у Србији који уче јапански језик, како би још више учврстили наше пријатељство", каже Масафуми Куроки, амбасадор Јапана.

"Јапан, толико далеко а тако близу. Нови језик који се уводи код нас, равноправно са другим језицима, који дуги низ година живе на нашим просторим,а показује како те даљине не смеју да нас раздвајају него да нас спајају. Језик је средство за спајање", поручује министар просвете Томислав Јовановић.

Јапански језик, девети је страни језик који се учи у школама у Србији. Потпуно модеран метод у, иначе традиционалном школском систему, реализује се у сарадњи са Филолошким факултетом и уз подршку Министарства просвјете Србије.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.