Стигла реакција УН на наводе о употреби звучног топа

Нова
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Aгенције

БЕОГРАД - Специјални извјештачи Уједињених нација (УН) захтијевају од српске владе одговоре у вези са могућим коришћењем звучног топа или сличног оружја током масовног протеста одржаног 15. марта.

Шест специјалних извјештача УН обратило се Влади Србије документом у којем изражавају озбиљну забринутост због инцидената током мирног протеста у Београду, одржаног 15. марта 2025. године. 

Тај документ је сада објављен у медијима.

Иако извјештачи не могу са сигурношћу да потврде да је коришћено звучно оружје, истичу да су прикупљени докази снажно указивали на његову потенцијалну употребу, што је, како наводе, изазвало масовну панику међу окупљенима.

Како је наведено, посебно је алармантна чињеница да се инцидент догодио у тренутку када су окупљени демонстранти у тишини одавали почаст жртвама несреће на жељезничкој станици у Новом Саду. 

Употреба потенцијално опасне технологије у таквом контексту оцијењена је као „несразмјерна и сурова“, и у директном је сукобу са међународним принципима о праву на мирно окупљање.

У документу достављеном Влади Србије 2. априла, УН извјештачи захтијевају брзу, независну и непристрасну истрагу, као и јасне информације о командној структури, законском основу и претходним одобрењима за евентуално коришћење акустичних уређаја. Такође траже и податке о свим врстама мање смртоносног оружја које Србија посједује, укључујући она базирана на звучним таласима, као и о броју и природи повреда насталих током инцидента.

Документ УН извјештача је објављен 60 дана након што је достављен Влади Србије и биће дио редовног извјештаја Савјета за људска права, уз евентуални одговор српске владе уколико га достави. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.