Србија опредијељена за мир

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Србија опредијељена за мир

ЧЕГAР - Премијер Србије Мирко Цветковић рекао је јуче да је Србија "опредељена да живи у миру, сарадњи и пријатељским односима са суседним и другим народима и државама", јавила је Бета.

- Србија данас, одајући почаст свим жртвама битке на Чегру, шаље поруку свету да се залаже за мир који је на овим просторима најпотребнији - рекао је Цветковић у Спомен-центру Чегар на обиљежавању 200. годишњице битке српске и турске војске.

Премијер је додао да се борба Србије за суверенитет и интегритет земље води "мирним, дипломатским и правним средствима".

- То је реалност и најсигурнији пут очувања свих ресурса које Србија има. Уместо тешких речи и непромишљених потеза изабрали смо миран пут. Уместо ризика изабрали смо сигурну стратегију утемељену на поштовању међународног права - рекао је он.

Према његовим ријечима, српске власти имају јасан циљ: изградњу стабилне земље која ће бити стожер мира у региону, уређене по европским принципима модерне цивилизације.

Битка на Чегру вођена је 31. маја 1809. године против Турака у вријеме Првог српског устанка, на брду Чегар код села Каменица код Ниша.

Према историјским изворима, у боју се истакао ресавски војвода Стеван Синђелић који је, не могавши да побиједи бројно јаче турске снаге, пуцао из кубуре у подземни магацин барута.

У тој експлозији погинули су сви српски војници, њих око 3.000, као и око 6.000 Турака.

Након битке, Турци су у знак одмазде на тадашњем улазу у Ниш саградили Ћеле кулу и у њу узидали 952 главе српских устаника.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.