Фото: Србија бомбардована осиромашеним уранијумом
Београд - У идућем периоду најмање још 10.000 људи у Србији умријеће од рака узрокованог NATO бомбардовањем осиромашеним уранијумом 1999. године, објавио је јуче британски биолог Роџер Кофил, преноси Би-Би-Си.
Кофил је до својих прогноза дошао у својој лабораторији у јужном Велсу, а о поменутој проблематици причао је на лондонској конференцији посвећеној проблематици бомбардовања америчких и британских снага, осиромашеним уранијумом у Ираку, 1991. године.
Према Кофилу, први знак ове проблематике свакако је повишена радијација у скоро свим центрима Балкана, забиљежена непосредно послије бомбардовања. Наиме, средином јуна 1999. године научници из сјеверне Грчке објавили су резултате према којима је у том региону, сваки пут када наиђе вјетар из правца Косова, била забиљежена повишена радијација за најмање 25 одсто.
Сличним истраживањима бавили су се и Бугари, који су дошли до података да је над њиховом земљом забиљежена повишена радијација од осам одсто, а над Југославијом чак и до 30 одсто. И док Пентагон и Министарство одбране Велике Британије и даље упорно инсистирају на томе да осиромашени уранијум није до те мјере опасан, британски биолог тврди сасвим супротно:
Оно што је најопасније су честице из прашине, која се подигне послије бомбардовања осиромашеним уранијумом.
Поменуте честице се задржавају у плућима, а неријетко завршавају и у другим ткивима, од чега најчешће разарају бубреге.
Први знаци тровања према прогнози Британца појавили су се шест мјесеци послије бомбардовања, а први случајеви леукемије као посљедице бомбардовања, забиљежени су 2000. године.
- Према мојим прорачунима, од рака изазваног посљедицама бомбардовања осиромашеним уранијумом у идућем периоду умријеће још најмање 10.150 људи. Неће бити поштеђени ни војници КФОР-а, болничари… Једном ријечју, сви који су се у то вријеме затекли у поменутом дијелу Балкана - објаснио је Кофил.
NATO бомбардовање Србије започело је 24. марта 1999. године, а последњи напад извршен је 10. јуна.
Према статистици Пентагона, у једном од пет налета америчких борбених авиона коришћен је осиромашени уранијум, а половину од 500.000 напада у којима је коришћен осиромашени уранијум, чиниле су бомбе.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.