
БЕОГРАД - По налогу Вишег јавног тужилаштва у Београду полиција је у великој акцији борбе против корупције ухапсила 15 особа.
Лисице на руке стављене су актуелном предсједнику општине Обреновац, бизнисменима, директорима, али и њиховим супругама, преноси Телеграф.
Сумња се да су сви они заједно "згрнули" више од милион евра.
Милорад Грчић, градоначелник Обреновца
Он је приведен због сумње да је у време док је био вд директора ЈП Електропривреда Србије (ЕПС) са сарадницима оштетио то јавно предузеће.
Према његовој званичној биографији, од 1992. године почиње да се бави приватним предузетништвом, као власник и оснивач приватних фирми и током 19 година наставлја каријеру успјешног предузетника.
“Директор Рударског басена 'Колубара' постао је у октобру 2012. године. Реализовао је низ реформи у производњи и управлјању РБ 'Колубара', што је донело највеће уштеде у пословању у историји фирме. Успешна санација штете на коповима и техници настала у поплавама 2014. године омогућила је брз опоравак производње у РБ 'Колубара' и тиме директно утицала на енергетску стабилност Србије", пише у његовој биографији на сајту ЕПС-а.
Функцију директора канцеларије за друштвено одговорно пословање и односе са локалним заједницама у ЕПС-у обавлјао је од октобра 2015. године. За вршиоца дужности директора ЈП ЕПС именован је 15. марта 2016. године.
Ангажовање у политици почео је 2004. године и на локалним изборима у септембру те године постао је одборник у Скупштини општине Обреновац. Функцију замјеника предсједника општине Обреновац задуженог за привреду и инвестиције обавлјао је у два мандата, од средине 2005. до почетка 2010. године.
Милорад Грчић, рођен је 14. новембра 1970. године у Обреновцу, гдје је стекао основно и средње образовање. Високо образовање и звање дипломирани економиста стекао је на Универзитету Едуцонс у Сремској Каменици. Живи у Обреновцу, ожењен је и отац двоје дјеце.
За новог предсједника Градске општине Обреновац именован је у јулу прошле године, а био је такође и на позицији савејтника Градски менаџер Београда Мирослава Чучковића.
Александар Папић
Папић је фактички власник фирме која је добијала намјештене тендере за ЈП ЕПС у договору са бившим вд директором ЈП ЕПС Милорадом Грчићем, а сумња се да је умијешан у извлачење новца из ЈП ЕПС.
Папић је подсјетимо, најближи пријатељ и кум некадашњег министра унутрашњих послова Србије Небојше Стефановића.
Александар Папић први пут долази под лупу јавности у афери око куповине хотела “Шумадија”.
Контроверзни бизнисмен, брат Горана Папића бившег замјеника начелника СБПОК, пружао је заштиту организованој криминалној групи Вељка Беливука.
Папић је поводом ових оптужби саслушан у тужилаштву, гдје је тврдио да Беливука и Миљковића познаје, али да никада нису били пријатељи већ познаници.
Миљковић и Папић требало је да буду суочени на суђењу за прање пара против клана Беливук.
А о томе да је Папић штитио Вељка Беливука свједоче и, како је Курир тада објавио, бројни снимци сигурносних камера са стадиона ФК Партизан у Хумској у Београду, на којима је забиљежено како Папић улази у Беливукове просторије, такозвани бункер. Такође, Папић је, како се сумња, Беливуковом клану наводно помагао у рекетирању инвеститора и власника компанија, а више пута је ургирао и да се Беливукови људи, који су раније хапшени у полицијским акцијама, пуштани на слободу.
Током претреса стана супруге Александра Папића, привремено је одузето чак 15 скупоцених Луј Витон торби!
Тони Апостоловић
Апостоловић је власник неколико фирми, међу којима су "Тим Сyстем" и "ИТ Еxцелленце", које су оствариле значајан раст током посљедњих година.
Док је његова фирма "Тим Сyстем" 2018. године остварила приход од 1,7 милијарди динара, јавност није била упућена у све детаље његовог пословања. Иако се сматра успјешним предузетником, постоји много сумњи у вези са начинима на које је стицао своје богатство.
Тони Апостоловић доводи се и у везу са Александром Папићем јер се наводи да је Папић прави власник фирме "Тим Сyстем" међутим према подацима из АПР-а та фирма је отишла у стечај 3. новембра 2023. године а остале информације су штуре и тешко их је пронаћи.
Дејан и Кристина Булатовић
У великој акцији Вишег јавног тужилаштва у Београду и полиције у борби против корупције ухапшен је директор ФК "Борац" из Лазаревца, Дејан Булатовић као и његова жена Кристина.
Булатовић је у жижу јавности доспио у јулу 2023. године када су се мјештани Лазаревца побунили због мијењања имена клуба као и његовог сједишта помињући, такође ухапшене, Милорада Грчића и Ивана Маринковића.
Иван и Катарина Маринковић
Иван Маринковић иначе бивши предсједник фудбалског клуба "Борац", наводно, први човјек од повјерења Милорада Грчића. Ухапшена је и његова супруга Катарина.
Милан Благојевић
Милан Благојевић, директор привредног друштва "ИнтеллСец", био је неколико пута на саслушању у полицији.
Фирма "Интеллсец" је била у центру пажње у марту 2022. године, када је БИРН открио да је преко ове фирме ЕПС три године раније (2019) набавио софтвер за заштиту 20 мобилних телефона вриједан готово 230.000 евра, добило је те и наредне године још три вриједна тендера, у оквиру којих су набављени опрема и софтвери какви се могу наћи у прислушним центрима обавјештајних служби.
Програми за прикупљање личних података, минијатурни аудио-снимачи за скривену употребу, дронови, камере високе осјетљивости за препознавање лица, локатори, ометачи сигнала и још много тога, а међу набављеним софтверима су, на примјер, и они који служе за прикупљање и анализу личних података, лозинки са друштвених мрежа, декодирање учитаних података.
Овакви се програми користе у истрагама, па је за коришћење неопходно имати законска овлашћења.
Милан Благојевић
Како је писао "БИРН", Благојевић је тада саслушаван и у својству свједока када је наводно било ријечи о сумњама у корупцију која је пратила јавне набавке у ЕПС-у.
Портал "Геопост" писао је у јулу 2023. године о софтверима који се користе у МУП-у и тада су поменули и "Интеллсец" као и самог Милана Благојевића.
“Компанија "ИнтеллСец" Милана Благојевиц́а укључила се у тендерску трку за форензичке алате. Његова компанија је раније била укључена у набавку шифрованих телефона за ЕПС, о чему је БИРН раније извештавао. Ова компанија је МУП-у испоручила два руска алата Елцомсофта у укупној вредности нешто више од 9000 евра. ИнтеллСец такође има приватну праксу која пружа дигиталну форензику правним лицима”, написали су тада.
Ухапшени службеници у сектору ИКТ
Међу ухапшенима данас нашао се и Ненад Вујовић одговорно лице у привредном друштву "Тим Сyстем", као и један од два заступника фирме, односно, директор ПД “ХРЦ Хореца” д.о.о. Милош Милаковић.
Такође су ухапшени и службеник у сектору ИКТ послова у ЈП ЕПС Н.С, у ком је радио и Иван Маринковић, као и К. М, П. Г, М. Р, И. Р..
По налогу Посебног одељења за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду припадници Управе криминалистичке полиције ухапсили су бившег вршиоца дужности директора ЈП Електропривреде Србије (ЕПС) а.д. Милорад Грчић и још 14 лица због сумње да су у периоду од 2018. до 2021. године извршењем различитих кривичних дјела на штету поменутог јавног предузећа, себи и другима прибавили имовинску корист, коју су затим убацивали у легалне новчане токове.
Он је указао да ће против ових лица бити спроведена истрага због постојања основа сумње да су злоупотријебили свој службени положај и овлашћења у вези са јавним набавкама за ЈП ЕПС и оштетили то ЈП за више од 100 милиона динара у ком износу су себи и другима прибавили противправну имовинску корист.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.