Сљедеће седмице одлука о Горјачеву

021
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Сљедеће седмице одлука о Горјачеву

Нови Сад - Врховни касациони суд сљедеће седмице донијеће коначну одлуку о екстрадицији руског екстремисте Иље Горјачева, који има пријављен боравак у Сремским Карловцима, преноси портал 021.

Наиме, Русија је затражила његово изручење због почињених тешких кривичних дјела, међу којима и умијешаност у осам убистава.

Ради се о истрази групе “Војна организација руских националиста (БОРН)”, чији се чланови сумњиче да су учествовали у убиству осам људи - махом антифашиста и имиграната, као и судије Едуарда Чувасова, подсјећа портал 021.

Тим одбране Иље Горјачева у Србији, који чине адвокати Горан Петронијевић, Дејан Ћасић и Феђа Димовић (члан групе Београдски синдикат), на расправи је изнио став одбране који се противи изручењу Горјачева.

Према њиховим ријечима, прекршени су поједини чланови Закона о екстрадицији, а који се тичу испуњености услова да би особа могла бити изручена, и затражили су пуштање Горјачева на слободу.

Одсјекли главу Таџикистанцу и оставили је на прагу Управе

Руски истражни органи, који су затражили изручење Горјачева, подвлаче бруталност “БОРН-а”, чија су мета антифашисти, имигранти и људи кавкаског поријекла, преноси 021.

Осумњичени се у истрази помиње као вођа ове терористичке организације, а међу осам расно-етнички мотивисаних убистава за које се терети, издваја се одсијецање главе Таџикистанцу Шарипов Ахтамшо Јусуфовичу (24) у октобру прошле године.

- Чланови организације трудили су се да скрену максималну пажњу на своје злочине. На примјер, одмах пошто је група миграната силовала малољетну дјевојку, група је насумично изабрала човјека поријеклом из Таџикистана, који никакве везе није имао са силовањем. Њега су убили, а главу жртве су бацили пред врата управе Можајске регије у Москви. Они су мислили да ће друштво одобравати таква дјела и да ће то утицати на миграциону политику. При том, обратите пажњу, њихове жртве по правилу су потпуно невини људи који поштују закон - каже Владимир Маркин, портпарол Истражне комисије Русије.

Група “БОРН” преузела је одговорност за неколико убистава, међу којима је и ликвидација судије Едуарда Чувашова који је водио истрагу о неонацистичким организацијама “Бијели вукови” и члановима расистичке банде “Рино-Скачевски”.

Горјачев у Србији има привремени боравак од априла 2011. године. Пријављен је на адреси у Сремским Карловцима, као новинар, а остварио је блиске контакте са новосадским неонацистима.

Он је у фебруару 2012. године био гост у Скупштини Србије, у посјети тадашњем посланику СРС Дејану Мировићу, у друштву Роберта Фиореа, вође италијанске неофашистичке странке “Форза Нуова”, и Новосађанина Миодрага Миликића, коме је заједно са Гораном Давидовићем суђено због упада на антифашистичку трибину на Филозофском факултету.

Пријатељство са радикалима потврђено је када је Горјачев, као представник организације “Десна конзервативна алијанса” затражио да лидер СРС Војислав Шешељ буде проглашен за почасног грађанина Москве.

Формирао “Руски Образ” по узору на српски

Захваљујући новинарској акредитацији, кретао се у разним круговима српске политичке сцене.

Интервјуисао је тадашњег министра спољних послова Вука Јеремића, а 2007. године био је гост Српске радикалне странке на скупу “Стоп хашкој тиранији”, у вријеме када је на челу те партије био Томислав Николић.

Посебну повезаност остварио је са лидером “Образа” Младеном Обрадовићем, под чијим утицајем је формирао организацију “Руски Образ”.

Уредник руског сервиса Радија Слободна Европа, Андреј Шари, каже да је руски “Образ” дио мреже више националистичких организација које диелују у Русији и да у тим круговима важи за једну од најистакнутијих.

Према његовим ријечима, сам Горјачев је, међу радикалним националистима, виђен “као јунак и човјек који би могао да жртвује и свој живот за идеју руског национализма”.

- То је фашистичка идеологија, шовинистичка, која, јасно, за већину грађана Руске Федерације није прихватљива - каже Шари.

Што се шире јавности тиче, додаје Шари, руски “Образ” је најпрепознатљивији по оптужбама за повезаност са бројним криминалним дјелима “која су везана за доста позната убиства у Русији – особа које или нису биле словенског поријекла или особа које су се бавиле заштитом људских права у сфери етничких односа”.

- Најпознатија су два – у центру Москве је убијен врло познати адвокат Станислав Маркелов и новинарка Анастасиа Бабурова која је убијена са њим. Криминалци су пронађени, то су људи из ближег оркужења Илије Горјачева, а и оружје из којег су пуцали, тај пиштољ, био је Илије Горјачева. Убијен је и један правник, судија који је водио пуно случајева везаних за раст национализма у Русији. Колико ми је познато, руски званични органи, људи који трагају за криминалцима, имају дуг списак питања за Илију Горјачева - каже Шари.

О везама са “Образом” Горјачев је говорио као свједок поводом убиства адвоката Тихонова и новинарке Хасис, када је признао да су они убијени пиштољем који је припадао њему.

- Септембра 2002 .године ја сам бренд Образа донио са своје прве посјете Србији. Како је мене увијек интересовала историја, ја сам у то вријеме већ почео да се на факултету специјализујем за балканску проблематику, и увијек сам хтио да издајем часопис. Прво је часопис требало да буде војно-историјски, али када пошто сам отишао у Србију и пошто сам се тамо упозано са Образом, ријешио сам да би било интересантније да узмем већ готов бренд и да радим у оквиру њиховог формата јер је њихов формат био шири и интересантнији него што би то био војно-историјски часопис - причао је тада Горјачев.

Обрадовић никад није порекао пријатељство са Горјачевом и навео да “не може да вјерује” да је он терориста.

- Збиља ми је тешко да поверујем да би неко такав могао да буде терориста. Иља тврди да је невин, да му је све ово неко подметнуо и као његов пријатељ ја му верујем докле год се не докаже супротно - рекао је Обрадовић.

Горјачева је 9. маја привела јединица Интерпола у Србији, на основу руске потјернице.

Истовремено са хапшењем Горјачева у Србији, у Украјини су лисице на руке стављене његовом “саборцу” Михаилу Волкову који је због изазивања нереда, током ког су погинула тројица припадника мањинских етичких заједница, у затвору провео пет година

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.