Фото: Путин: Супротставити се хероизацији нацизма
Београд - Руски предсједник Владимир Путин поручио је да се треба супротставити хероизацији нацизма и додао да је убијеђен да ће томе допринијети и јубиларне свечаности поводом 70 година ослобођења Београда, које би требало да постану још један израз пријатељства два народа.
Путин је захвалио српском руководству на позиву да дође у посјету Србији и учествује у свечаним догађајима посвећеним 70-годишњици ослобођења Београда од њемачко-фашистичких освајача.
"Данас је наша заједничка обавеза да се суспротставимо хероизацији нацизма. Да се чврсто одупремо покушајима ревизије исхода Другог свјетског рата и досљедно да се боримо против свих облика расизма, ксенофобије, агресивног национализма и шовинизма", рекао је Путин за београдску "Политику".
Наводећи да су српски и руски народи прије 70 година заједно срушили злочиначку идеологију човјекомрзаца која је пријетила постојању цивилизације, Путин је истакао да је искрено пријатељство српског и руског народа засновано на осјећајима узајамне симпатије и поштовања, на духовној блискости, на братству по оружју у Другом свјетском рату.
"Рачунамо да ће нам очување историјског сјећања и даље помагати да заједно јачамо мир, стабилност и просперитет заједничког европског простора", рекао је Путин.
Он је напоменуо да је и данас важно да људи у различитим земљама и на различитим континентима чувају сјећање на то до каквих стравичних посљедица могу да доведу убијеђеност у властиту изузетност, настојање да се било којим средствима постигну сумњиви геополитички циљеви, занемаривање елементарних начела права и морала.
"Мора се учинити све да би се у будућности спријечиле сличне трагедије. Нажалост, жвакцинаж против нацистичког вируса која се током нирнбершких процеса развила у неким државама Европе, губи снагу", истакао је Путин.
Према његовим ријечима, јасан доказ су отворене појаве нацизма који је већ постао уобичајена појава у Летонији и другим балтичким земљама, док посебну забринутост у овом контексту изазива ситуација у Украјини, гдје је у фебруару извршен противуставни државни удар, који су извели националисти и друге радикалне групације.
"Искрено смо захвални спрским пријатељима на брижљивом односу према сјећању на совјетске војнике, који су се заједно са борцима Народно-ослободилачке војске Југославије борили против Хитлерових окупационих снага", рекао је Путин.
Он је подсјетио да је током Другог свјетског рата на територији некадашње Југославије погинуло више од 31.000 војника и официра Црвене армије, а око 6.000 совјетских држављана се борило против освајача у редовима народноослободилачке војске.
"Њихов подвиг је приближио и нашу заједничку побједу над нацизмом и заувијек ће остати у сјећању народа као примјер храбрости, чврсте воље, пожртвованог служења отаџбини", истакао је Путин.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.