Фото: Примаков и Моратинос савјетују Јеремића у УН
Њујорк - Савјетници предсједавајућег Генералном скупштином УН Вука Јеремића биће бивши руски премијер Јевгениј Примаков и шеф дипломатије Шпаније Мигел Анхел Моратинос, преноси “Блиц”.
Осим Примакова и Моратиноса, савјетници предсједавајућег ГС УН биће и бивша предсједница и министарка спољних послова Швајцарске Мишелин Калми Реј, затим Индонежанин Хасан Вијаруда и Чилеанац Мигел Инсулза, актуелни генерални секретар Организације америчких држава.
- Размишља се о даљем проширењу саветничког тима, а Јеремић преговара са веома утицајним људима из САД, Кине и једне афричке земље, али засад не жели да открива имена - рекао је неименовани извор за “Блиц”.
Поред ове петорке и савјетника из Србије, уз предсједавајућег ће бити и велики тим младих дипломата који су већ радили при УН. Сви они биће на платном списку својих влада.
Јеремић ће као предсједавајући ГС УН мјесечно зарађивати 8.066 долара и до те цифре дошло се тако што је узета у обзир плата амбасадора Србије у САД, који зарађује око 6.300 долара, па се на ту суму додало 20 одсто.
Јеремић преузима предсједавање 15. септембра, а дан касније почиње да води Генералну скупштину.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.