Преминуо кнез Александар /Павлов/ Карађорђевић

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Преминуо кнез Александар /Павлов/ Карађорђевић

Београд - Кнез Александар Карађорђевић умро је рано јутрос у Паризу у 92. години, саопштено је из његове београдске канцеларије.

Александар је рођен у Великој Британији као чукунунук вожда Карађорђа и син намјесника Павла и кнегиње Олге Карађорђевић, а титулу кнеза носио је од 1930. године.

 

Потомак је и руске царске лозе Романов, кнежевске лозе Демидова, као и грчких данских краљева и кнежева.

У његовој богатој биографији издваја се школовање на Итону, као и чињеница да је као пилот-добровољац у Другом свјетском рату имао више од 1.000 часова борбених летова.

Био је привржен Србији, а од 2000. године је интензивно долазио у земљу својих предака.

Обављао је дужност предсједника Управног одбора Западноевропске епархије СПЦ, обновитељ је Витешког реда Змаја и покровитељ Центра за истраживање православног монархизма.

Његова писма, саопштења и разговори сабрани су у четири књиге.

Из првог брака са кнегињом Маријом Пијом од Савоје има синове Димитрија, Михајла, Сергеја и кћерку Јелену, а из другог брака са кнегињом Барбаром од Лихтенштајна има сина Душана.

Кнез Александар Карађорђевић биће сахрањен у породичној гробници на Опленцу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.