Фото: Потврђен 11. случај грипа у Србији
БЕОГРAД - У Србији је јуче потврђено 11 случајева оболијевања од грипа изазваног новим типом вируса A, стање свих обољелих је стабилно.
Радна група за сузбијање пандемије саопштила је да је ријеч о увезеним случајевима. Девет особа је допутовало из земаља у којима је раније регистровано оболијевање, а две обољеле особе су биле у контакту са потврђеним случајем који је регистрован у Црној Гори. Обољеле особе су са територије Београда, Новог Сада, Сомбора и Ниша, а њихови контакти су под сталним здравственим надзором.
Нови потврђени обољели је дијете које је са породицом допутовало из Канаде у Нови Сад, а чија мајка и брат имају вирус H1N1.
- Што се тиче детета из Новог Сада, које у породици има два случаја заразе, оно је почело да прима лекове - рекао је за Б92 епидемиолог Предраг Кон.
Према његовим ријечима, за сада су забиљежена два случаја преношења у Србији, али на једном мјесту да епидемиолози то сматрају једним случајем.
- Прогласићемо заразност у ситуацији када буде пет случајева преношења у року од недељу дана. Период је много битан, јер у супротном имамо посла са појединачним преношењима болести - додао је Кон.
Он је објаснио да од стотинак људи који су на посматрању због могућности да су заражени, 23 више није под надзором, јер је вријеме потребно за инкубацију прошло и они су здрави.
Пацијент из Ниша, који је претходних дана задржан у болници, пуштен је на кућно лијечење, пошто је терапија имала ефекта, каже члан Радне групе за борбу против пандемије Бранислав Тидоровић.
Према његовим ријечима, код свих потврђених случајева, без обзира на то да ли су у болници или на кућном лијечењу, обавезна је терапија лијеком "тамифлу" и он даје изузетно добре ефекте.
Тиодоровић је, међутим, позвао грађане да не користе тај лијек на своју руку.
Влада Србије издвојила је из буџетске резерве 266 милиона динара за финансирање мјера за сузбијање новог грипа.
Прве заштитне маске због појаве грипа A H1N1 у Београду јуче су носила три радника Градског саобраћајног предузећа "Београд", који продају претплатне маркице на шалтеру на Зеленом венцу.
Како су рекли новинару Танјуга, маске су ставили самоиницијативно јер су у контакту са великим бројем људи и да на тај начин желе да смање ризик од заразе новог грипа.
Министар здравља Србије Томица Милосављевић изјавио је да се не може избјећи пандемија новог вируса грипа типа A H1N1, али је истакао да не треба паничити и да је Србија спремна за појаву вируса.
- Србија је спремна као и све друге модерне земље, месецима, односно неколико година уназад за такву ситуацију - рекао је Милосављевић новинарима на скупу у Центру "Сава".
Он је навео да се ради о новом типу вируса за који још не постоји специфична вакцина и да је то "јавни здравствени проблем с којим се сви заједно морају суочити".
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.