По биометријски пасош и у амбасаду

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: По биометријски пасош и у амбасаду

БЕОГРAД - Од ове недјеље биометријски пасоши биће издавани у 22 дипломатско-конзуларна представништва у Западној Европи и СAД, чиме је Министарство спољних послова испунило обавезе из Aкционог плана Владе Србије за укидање визног режима с ЕУ.

Првобитни рок за оспособљавање амбасада и конзулата био је почетак априла и у Министарству је потврђено да је у плану да се опрема за узимање биометријских података најкасније у септембру постави још у Москви, Подгорици, Хагу, Бриселу, Прагу и Преторији, преносе београдски медији.

Према извјештају Европске комисије о напретку Србије у процесу укидања шенгенских виза, властима у Београду остало је још десетак услова које треба да испуне.

Неке од тих обавеза могу бити испуњене брзо, али ће за испуњавање неких организационо и политички "много осјетљивијих" бити потребно више мјесеци.

Медији наводе да је "за власти у Београду можда политички 'незгодна' врло јасна препорука Брисела да је блиска сарадња са EULEX-ом у обезбјеђивању 'граничне линије' с Косовом неопходна".
Србија има и додатни проблем с издавањем пасоша грађанима с Косова.
Из извора блиских Европској комисији сазнаје се да неке чланице ЕУ страхују да би послије одлуке о укидању виза Србији, грађани с Косова знатно више тражили српски пасош, при чему су застарјеле српске базе података на основу којих се издају пасоши грађанима с Косова.

- ЕУ страхује због опасности од илегалне миграције Aлбанаца с Косова и мањка контроле над тиме коме све Србија издаје пасоше, да ли међу тим људима има криминалаца и слично, преносе медији.

Услов

Услов Брисела за визну либерализацију је да земља приликом издавања личних докумената не смије дискриминисати грађане, што се може десити људима с Косова за које Србија тврди да су њени грађани, ако захтјеви у Приштини или Косовској Митровици буду другачији него у остатку Србије.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.