Фото: Оживјела српска дипломатија
БЕОГРAД - Не само да српски министар спољних послова Вук Јеремић у просјеку проводи два часа дневно у авиону путујући по свијету, него и високи страни званичници често посјећују Београд, пише у петак лондонски "Економист" оцјењујући да је српска дипломатија толико жива да "дјелује као да је на стероидима".
- Само у посљедње двије недјеље у Београду су били шеф шведске дипломатије Карл Билт, предсједник Естоније Томас Илвес и предсједник Русије Дмитриј Медведев. Ускоро треба да услиједи и посјета предсједника Турске Aбдулаха Гула. За релативно малу балканску земљу Србија привлачи неочекивано велику пажњу свијета - наводи "Економист".
То је у великој мјери због Косова, питања у којем је Србија у доброј мјери остварила своје циљеве, али српска дипломатија се бави и другим стварима осим што лобира против признавања једностране независности своје јужне покрајине, пише лист подсјећајући на посјету потпредсједника СAД Џозефа Бајдена Београду и одласке предсједника Бориса Тадића у Кину или Либију.
- Тадић каже да српска спољна политика почива на четири стуба - СAД, Русији, Кини и Европској унији. Јеремић додаје још два - Покрет несврстаних и сусједне земље - наводи "Економист".
Лист оцјењује да је оваква активност већ донијела неке плодове. Поред тога што већина држава није признала независност Косова, укључујући и Шпанију, идућег предсједавајућег ЕУ, Србија очекује да ће ове године извести оружја и војне опреме у вриједности од пола милијарде евра, Пекинг је одлучио да уложи 200 милиона евра у изградњу моста у Београду, а Русија је одобрила повољан зајам у износу од једне милијарде евра.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.