Фото: Оли Рен:Уважити корак Србије ка ЕУ
БЕОГРAД - Комесар за проширење ЕУ Оли Рен изјавио да би Србија могла да оствари статус кандидата за пријем у Унију у првој половини 2009, преноси Б92.
Он је навео да је хапшење Радована Караџића кључни корак у сарадњи Србије са Хашким трибуналом, који се мора уважити.
- Ми то морамо да признамо и да даље подстакнемо оријентацију Србије према ЕУ - рекао је Рен.
У интервјуу РТС-у Рен је избјегао да директно одговори да ли ће хапшење Караџића бити довољно да се "одмрзне" Споразум о стабилизацији и придруживању и додао да је одлука сада у рукама чланица ЕУ.
- У име Европске комисије ја сам рекао да бисмо сада жељели да се примјењује прелазни Споразум о стабилизацију и придруживању. Међутим, то улази у надлежност земаља - чланица, поготово оних које се тичу трговине, као што су трговинске квоте - казао је Рен.
Холандија ће се супротставити
Холандија би у Европској унији могла ветом спријечити примјену Споразума о стабилизацији и придруживању са Србијом, зато што сматра да пуна сарадња Београда са Хашким трибуналом подразумијева и хапшење Ратка Младића, пише холандски дневник "Фолкскрант".
- Холандија може уложити вето на далекосежну сарадњу ЕУ са Србијом, а дипломати очекују да ће то и учинити - наглашава лист.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.