НИС, МОЛ, Русија: За договор недостаје само ово

М.Ш.
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: НИС, МОЛ, Русија: За договор недостаје само ово

БЕОГРАД - Професор Машинског факултета Милош Бањац изјавио је да сматра да су се МОЛ, који је потенцијални купац руског удјела у Нафтној индустрији Србије (НИС), и руска страна готово већ договорили око продаје НИС-а и да је остало да се заврше преговори око цијене.

Бањац је рекао за Танјуг да, на основу тога што је НИС добио посебну лиценцу Министарства финансија САД до 23. јануара и да је уговорен увоз нафте преко Јадранског нафтовода (ЈАНАФ) и покретање Рафинерије у Панчеву, може се закључити да су договори око рјешења власништва НИС при крају.

''Зашто би Американци дозволили ово и доводили нас у позицију да имамо сада бољу позицију него што је било раније, а да нас не притисну преговорима?'', навео је Бањац.

Бањац је оцијенио да је МОЛ од изузетног значаја за привреду Србије и да је веома битно да дође на наше тржиште.

Истакао је да и Русија и Мађарска имају своје преговарачке мотиве када је ријеч о куповини НИС-а.

''Руска страна ће да инсистира на вишој цени, на томе шта ће бити за шест месеци, каква ће бити позиција МОЛ-а на тржишту овде у Србији. С друге стране, Мађари могу да кажу - али ви сте сад под санкцијама, ви не радите. Па у том смислу свако има неку своју преговарачку позицију'', додао је он, преноси б92.

На питање колико дана је потребно да са радом крене Рафинерија, одговорио је да је потребно око недјељу дана.

''Није то неки технолошки захтеван процес'', додао је он.

Оцијенио је да је потрошња нафте у Србији око 3,7 милиона тона годишње, а укупни капацитет МОЛ је четири до пет пута већи, али да без рафинерије у Панчеву он не може да задовољи потребе Србије и дијелом Босне и Херцеговине.

Уредница портала ''Енергија Балкана'' Јелица Путниковић рекла је за Тањуг да ће МОЛ моћи у Рафинерији у Панчеву да прерађује 23 милиона тона сирове нафте годишње и оцијенила да би то учинило МОЛ великим нафтним играчем на европском тржишту. 

Како је Путниковић навела, питање је колико би Србија добила као држава када би МОЛ одлучио да прода пет одсто акција НИС.

''Неки људи који се разумеју у акције кажу да би заправо била много ефикаснија она чувена златна акција коју ми немамо, па да можемо да блокирамо неке одлуке. Та трећина власништва може у неким ситуацијама да буде кључна, али не мора да буде за будуће пословање НИС-а. То је сада питање колико бисмо ми добили као Србија, као држава, ако би МОЛ хтео да нам прода пет одсто акције'', навела је Путниковић.

Подсјећамо, Министарство финансија САД издало је НИС-у 31. децембра посебну лиценцу којом се тој компанији поново омогућава обављање оперативних активности закључно са 23. јануаром 2026. године.

НИС је јуче уговорио увоз првих количина сирове нафте преко Јадранског нафтовода (ЈАНАФ) за потребе панчевачке рафинерије, што ће омогућити поновни почетак производње у Рафинерији нафте Панчево, и објавио да се очекује да прве количине буду испоручене током наредне седмице.

"Очекује се да прве количине сирове нафте буду испоручене у Рафинерију нафте Панчево током наредне недеље, док компанија планира увоз и додатних количина сирове нафте", саопштио је НИС.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.