
БЕОГРАД - Ових дана стварају се редови испред полицијских станица у београдским општинама због издавања нових личних докумената пред сам почетак љетне сезоне, а захтјеви се могу предати непосредним доласком и по систему чекања у реду или се термин може заказати путем Портала е-Управа, рекла је за Танјуг Бранка Попадић, замјеник начелника Управе за управне послове у Полицијској управи за Град Београд.
У Полицијској станици Нови Београд први слободан термин за подношење захтева за лична документа је 10. јун у осам часова.
- На подручју ПУ за Град Београд захтеви за лична документа могу се предати у било којој од 17 полицијских станица и 10 полицијских испостава, без обзира на којој општини имају пријављено пребивалиште. Са почетком летње сезоне и коришћења годишњих одмора, почиње и повећано интересовање грађана за добијање личних докумената, а посебно путних исправа - казала је она.
Према њеним ријечима, захтјеви се могу предати непосредним доласком и по систему чекања у реду или се термин може заказати путем Портала е-Управе у осам градских полицијских станица.
- Наглашавам да Министарство унутрашњих послова предузима све мере и радње како би грађани на најлакши начин остварили право на лична документа. Из тог разлога је унапређен и систем е-заказивања, те грађани могу бирати свој термин у интервалу од 60 дана - рекла је Попадић.
Како је навела, лична карта је обавезан документ и сви држављани Републике Србије старији од 16 година су дужни да посједују личну карту, а захтјев за личну карту подноси се лично и уз захтев се подноси доказ о уплати прописане накнаде у износу од 1.154,80 динара креиране преко портала е-плати.
- Лична карта може да служи и као путна исправа и са личном картом може да се путује у Црну гору, БиХ, Македонију и Албанију - рекла је Попадић.
Када је ријеч о захтјеву за издавање пасоша, рекла је да се тај захтев подноси лично и да се уз њега прилазе важећа лична карта и доказ о уплати прописане накнаде у износу од 3.600 динара и стара путна исправа уколико је грађани посједују.
- Уколико је путна исправа изгубљена, грађани одмах по сазнању о нестанку морају да пријаве нестанак у Одељењу за путне исправе у згради СИВ-3, уз прилагање републичке административне таксе у износу од 1.090 динара -рекла је Попадић.
Она је објаснила да захтев за издавање пасоша за малољетну дјецу подносе оба родитеља, и уз захтјев прилажу важеће личне карте и доказ о уплати у износу од 3.600 динара.
- Уколико један родитељ није у могућности да лично буде присутан у полицијској станици приликом предаје захтјева, потребно је да своју сагласност овери код надлежног органа – нотара - рекла је Попадић.
Нагласила је да се сагласност за издавање пасоша може дати и путем Портала е-Управе и у том случају је потребно да родитељ који је присутан у полицијској станици приликом предаје захтјева за малољетно дијете полицијском службенику да само податак о броју под којим је дата сагласност.
- Путна исправа се по редовном поступку издаје у року од пет до седам радних дана. Путна исправа се може издати и по хитном поступку, прилагањем писаног доказа о хитности или уколико грађанин не поседује доказ хитности, уплатом таксе у износу од 5.000 динара прописане Уредбом о врстама услуга које пружа МУП и висини такси за пружене услуге - навела је Попадић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.