Мигранти све чешће по изнајмљеним становима, главни притисак према БиХ

Срна
Мигранти све чешће по изнајмљеним становима, главни притисак према БиХ

БЕОГРАД - Директор београдског Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила Радош Ђуровић рекао је Срни да мигрантска балканска рута и даље постоји, али да је далеко ван радара институција, јер илегални мигранти сада нису у камповима, већ у изнајмљеним становима, а главни мигрантски притисак је према БиХ.

Ђуровић је навео да у Србију дневно уђе од 50 до 70 миграната који врло брзо настављају даље, махом према БиХ, али и према Мађарској.

Он је истакао да највише миграната долази из Сирије, Авганистана, Марока, сјеверне Африке, Блиског истока.

Ђуровић је рекао да је рута кроз БиХ доминантна од краја прошле године, као и да из те земље најчешће нема враћања миграната.

-Када уђу у БиХ, онда их нешто мало по реадмисији врате у Србију, али највећи број настави даље - додао је Ђуровић.

У Србији је, према процјенама Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила, око 3.000 миграната и они се често не налазе на једном мјесту или кампу, као некада, него у урбаним мјестима, у изнајмљеним становима и под контролом кријумчара.

Ђуровић је оцијенио да је ситуација проблематична, јер се институцијама чини да илегалних миграната нема, док они пролазе, мимо њиховог видокруга, уз помоћ кријумчара.

Он је рекао у Србији ради свега шест кампова за мигранте од некадашњих 17, а ниједан на уласку или изласку из земље.

-Ако се кампови у Србији не отворе, то ће резултовати новом ескалацијом проблема кријумчарења миграната у будућности - упозорио је Ђуровић.

Истакао је да свакодневно око 200 миграната покушава да пређе из Србије у Мађарску, која их половину врати, те апеловао да би због тога требало отворити избјеглички камп у Суботицим да се смјесте ови мигранти.

Ђуровић је напоменуо да су међу илегланим мигрантима често породице са малом дјецом које немају гдје да буду док се спроведу све процедуре пред прекршајним судовима и док се не створи услови да се врате на југ Србије у кампове.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана