Фото: Љајић: Преговори о телекомуникацијама иду тешко
Београд - Разговори Београда и Приштине у Бриселу о телекомуникацијама иду доста тешко и свако је на својим првобитним позицијама, изјавио је потпредсједник Владе Србије Расим Љајић.
Он је објаснио да приштинска страна не прихвата рјешење које је Београд понудио као компромис и да су два кључна проблема позивни број и лиценца за мобилну телефонију.
- Нисмо се одмакли од почетка. Истина, проблем фиксне телефоније није споран, ту ћемо имати лиценцу. На путу смо да решимо питање фреквенција. Али остају два кључна проблема - позивни број и лиценца за мобилну телефонију - рекао је Љајић за “Политику”.
Према његовим ријечима, Приштина нуди такозвани виртуелни мобилни оператер за Телеком, што је неприхватљиво за Београд, који тражи пуну дозволу за рад.
- С друге стране, ми смо спремни да им уступимо на коришћење позивни број 383 који би се водио на Србију, а који би Србија добила од Међународне телекомуникацијске уније. Они траже да се појаве пред ITU, а да их Србија не опструише у томе. За сада нема помака - навео је Љајић, који је и министар спољне и унутрашње трговине и телекомуникација.
Он је рекао да ће о овој теми, вјероватно, сљедеће седмице поново бити одржан састанак на министарском нивоу у Бриселу.
Љајић сматра да је једна од опција, ако преговори пропадну, да ЕУ, на основу оног што је чула од једне и друге стране, формулише свој приједлог који ће понудити објема странама.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.