Фото: Кустурица: Не желим руско држављанство
Москва - Познати српски режисер Емир Кустурица демантовао је писање руских медија да намјерава да затражи руско држављанство попут познатог француског глумца Жерара Депардјеа.
- Није ми пало на памет да размишљам о тражењу било чијег држављанства, па тако ни руског. Нећу ваљда да мијењам држављанство зато што ме наљутио неки чиновник или политичар. Русију заиста волим, али ја имам српски пасош и држављанство и то ми је довољно - рекао је Кустурица.
Он је навео за “Вечерње новости” да не намјерава да се одриче српског држављанства и тражи руско.
- Нећу тражити руско држављанство, али ћу бити често у Русији, чак чешће него Депардје - рекао је Кустурица у Калињинграду, гдје је са својим оркестром “Забрањено пушење” у суботу одржао концерт.
Један број руских новинара почео је да спекулише о могућности да се славни редитељ пресели у Русију послије информација у вези са наводним пропустима у трошењу новца на Мокрој Гори.
- До непријатног за мене случаја дошло зато што је дошао нови талас политичара у Србији. То чак није кривица ревизорске комисије, јер су они урадили свој посао и нашли малу грешку. Проблем је у човеку који је послао ревизора. Много је компанија радило у парку, али су само мени послали ревизора - рекао је Кустурица.
Он је објаснио да су у парку природе “Мокра Гора” хтјели да траже никл и униште животну срдину, а да он то није дозвољавао.
Поводом приједлога руског режисера Алексеја Балабанова да заједно раде на филму о младости Јосифа Џугашвилија - Стаљина, Кустурица је рекао да је идеја занимљива, али да тек треба да види хоће ли учествовати у њеној реализацији.
- То је драма, то је занимљиво, али мени је тешко да уђем у оштре политичке нијансе тог пројекта. Ја све своје филмове правим са љубављу, а на Стаљина ја тај принцип не могу да примјеним - рекао је Кустурица.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.