Фото: Калинић се противи суђењу у Београду
БЕОГРAД, ЗAГРЕБ - Одбјегли припадник "земунског клана" Сретко Калинић, један од осуђених за убиство премијера Зорана Ђинђића, рекао је на јучерашњем испитивању да не жели да буде изручен Србији, јер "не би имао праведно суђење", јавили су портали.
Калинића је јуче у болници у Светошимунској улици испитала истражни судија Жупанијског суда у Загребу Вера Полак-Пресечки.
Замјеник предсједника истражног центра суда у Загребу Ратко Шћекић потврдио је да се Сретко Калинић јуче изјаснио да не жели да буде изручен Србији.
- Према хрватском закону, истражни судија ће од Србије затражити конкретне податке о захтјеву за изручење, послије чега ће Ванрасправно вијеће Жупанијског суда у Загребу одлучити да ли су испуњени законски услови за екстрадицију - објаснио је Шћекић.
Према његовим ријечима, на ту одлуку суда Калинић и његов бранилац се могу жалити Врховном суду Хрватске.
- Aко Врховни суд одбије жалбу, акт о изручењу потписује министар правосуђа Хрватске - навео је Шћекић.
Испитан је и Драго Цесар, не чије име гласи пасош који је Калинић користио, а послије саслушања сва документа и спорни пасоши послати су на графолошку анализу.
Калинић се налази у болници након што га је у загребачком Ракитју ранио такође припадник "земунског клана" Милош Симовић, који је касније ухапшен на граничном прелазу са Србијом.
Припадник "земунског клана" Сретко Калинић је у Србији већ осуђен на 40 година затвора због учествовања у убиству бившег премијера Зорана Ђинђића 2003. године. У Хрватској се против њега води поступак због фалсификовања пасоша на име Драга Цесара. Калинић је тај пасош добио у Полицијској управи у Загребу, због чега ће у поступку бити саслушани и запослени у тој управи. Други хрватски пасош који је Калинић користио био је на име Младена Мандића, а издат је у једном од хрватских конзулата у БиХ.
Калинићу у Хрватској није одређен екстрадициони притвор, него му је 24. јуна одређен једномјесечни притвор због фалсификовања исправа, односно два лажна пасоша и налази се у болници за лишене слободе.
На Калинића је 8. јуна на загребачком језеру у Ракитју пуцао још један осуђених за Ђинђићево убиство Милош Симовић. Симовић је два дана касније ухапшен при покушају илегалног преласка српско-хрватске границе.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.