ЕУ: Србији датум до краја јуна

Танјуг, Вечерње новости
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: ЕУ: Србији датум до краја јуна

Београд/Брисел - Савјет шефова дипломатије ЕУ одлучио је да Србији додели датум за почетак преговора до краја јуна, уколико начини напредак у нормализацији односа са Приштином, преноси Танјуг.

Савјет ће о томе расправљати на прољеће 2013. године и уколико оцијени да је начињен напредак, додијелиће датум преговора за чланство у ЕУ до краја јуна сљедеће године.

Савјет је, истовјетну одлуку донио и када је ријеч о отпочињању преговора о Споразуму о стабилизацији и придруживању са Косовом.

- Савјет очекује да двије стране наставе и убрзају рад на унапређењу свих аспеката односа. Савјет ће, на основу извјештаја Европске комисије и високе предстанвнице ЕУ Кетрин Ештон, у прољеће 2013. године испитати прогрес на свим пољим и, уколико је прогрес начињен, током сљедећег предсједавања одлучити да отвори преговоре о чланству - рекла је на конференцији за новинаре шефица кипарске дипломатије Ерато Казакоу Маркулис.

На питање да ли се ради о јуну сљедеће године и да ли је познат конкретан датум, он је рекао да се “не ради о датуму већ о временском периоду”.

Филе: Претприступни преговори са Србијом у јуну

Европски комесар за проширење Штефан Филе изјавио је да је реално очекивати да би Европски савјет могао у марту да одлучи да у јуну буду отворени претприступни преговори са Србијом, под условом да се испуне постављени услови.

Филе је нагласио да се од Србије не тражи да призна независност Косова, као и да српска заједница са Косова може, и треба, на транспарентан начин да настави да прима подршку од Београда.

- Као што је то најбоље показано додјељивањем статуса кандидата у марту, нема сумње да ЕУ с нестрпљењем ишчекује да започне претприступне преговоре са Србијом, чим буде остварен довољан напредак у видљивом и одрживом побољшању односа с Косовом - рекао је Филе за београдске “Вечерње новости”.

Коментаришући ток дијалога премијера Србије Ивице Дачића и премијера самопроглашеног Косова Хашима Тачија, Филе је рекао да је дошло до веома позитивног развоја.

- Одлична је вијест да је на посљедњем састанку 4. децембра постигнут тако важан напредак, посебно у интегрисаном управљању административним прелазима, о особама за везу, заштити религијског и културног насљеђа. Поврх свега, од септембра, Србија је већ предузела многобројне драгоцјене кораке у примјени до сада постигнутих споразума у дијалогу - рекао је Филе.

Он је оцијенио да то показује истински ниво ангажовања обје стране у дијалогу.

- То ми даје увјерење да ће додатни резултати бити постигнути у првој половини 2013. године, омогућујући нам да потврдимо нашу препоруку да се започну преговори са Србијом - додао је Филе.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.