Фото: Ер Србија на Туђману - први пут такав авион
Загреб - У раним јутарњим сатима и званично је почело комерцијално пословање новог путничког терминала загребачког аеродрома "Фрањо Туђман".
У 8.30 на њега је слетио и авион Ер Србије из Београда са широкотрупним авионом А330. Ово је први пут да је један тако велики путнички авион слетио на загребачки аеродром.
Иначе, након више од 35.000 различитих тестирања новог терминала, укључујући и тестна слијетања и полетања авиона с путницима у задњих десетак дана, у уторак рано ујутро, у 5.50 сати, с новог је терминала је полетио први авион, из Загреба за Дубровник националног превозника Кроација ерлајнз, који ће у тој луци чинити око 55 одсто укупног промета.
На загребачки аеродром ће долазити авиони још 22 авио-компаније, међу којима Катар ервејз, чијим летом је јутрос у Загреб слетио први авион на нови терминал, пренијели су хрватски медији.
Градња новог терминала трајала је три године и довршена је у планираном року, те је то и највећи инфраструктурни пројекат у Хрватској у задњих десет година у који је уложено око 300 милиона евра.
Иза инвестиције стоји конзорцијум фирми Међународна зрачна лука Загреб (МЗЛЗ) која, након што је 2013. постала 30-годишњи концесионар, и управља тим аеродромом, а чине га Aeroports de Paris Management, Bouygues Batiment International, Фонд marhuerite, ИФЦ, ТАВ Аирпортс и Виадукт.
Нови терминал простире се на површини од 65.000 квадратних метара на четири етаже с препознатљивим таласастим кровом, а уз 30 шалтера за пријаву (чек-ин) и девет пролаза за сигурносни преглед путника, загребачки аеродром први ће омогућити и директан улазак путника из зграде у авион.
Аеродром је пројектован за пет милиона путника у првој фази, с могућношћу повећања њиховог броја до осам милиона.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.