Данило Тирк - Са Тадићем отворено о свему

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Данило Тирк - Са Тадићем отворено о свему

БЕОГРAД - Предсједник Словеније Данило Тирк изразио је очекивање да ће предстојећа посјета предсједника Србије Бориса Тадића Љубљани бити прилика да се размотре и ријеше нека од отворених питања у односима двију држава, попут остваривања права на пензију и социјално осигурање српских држављана који су дио радног стажа остварили у Словенији и грађана Словеније који су радили у Србији.

- Преговори о споразуму којим ће бити ријешено то питање су успјешно окончани и надам се да ће он бити потписан током боравка предсједника Тадића у Словенији - изјавио је Тирк у интервјуу агенцији Танјуг поводом посјете српске државно-привредне делегације која ће у Словенији боравити 29. септембра.

Предсједник Тирк је подсјетио да се лично заузео и да се ријеши проблем "избрисаних" из регистра грађана Словеније, међу којима је највише Срба.

Тирк је, такође, оцијенио да и разговори о сукцесији добро напредују, и изразио очекивање да ће сљедећих мјесеци бити постигнут даљи напредак.

- Разумије се да је Словенија заинтересована да се питање имовине њених компанија у Србији коначно ријеши - казао је Тирк.

Према његовим ријечима, двије државе треба да успоставе редовне консултације на нивоу предсједника, премијера и министара спољних послова како би се дефинисала питања од обостраног интереса и области у којима је могућа интензивнија сарадња.

Он је додао да ће посјета предсједника Тадића Словенији бити и прилика да се размотре и бројна питања од регионалног и ширег, европског значаја.

- Очекујем екстензивну, дубинску размјену политичких мишљења. Потребно је да се позабавимо питањима од европског интереса, попут проблема европске енергетске безбједности и улоге транзитних земаља кроз које ће пролазити магистрални гасоводи - рекао је Тирк.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.