Дачић: Срби у свету нису никакав фактор

Танјуг
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Дачић: Срби у свету нису никакав фактор

Београд - Премијер Србије Ивица Дачић изјавио је данас да чланови дијаспоре могу да се боре за српске националне интересе само учешћем у власти у земљама у којима живе.

"Србе у Црној Гори поистовећују са опозицијом. Морамо да се боримо за национални интерес у Црној Гори, а та борба се остварује победом и учествовањем на власти", рекао је Дачић на отварању пословне конференције "Србија и дијаспора" у Београду.

Дачић је рекао да не вјерује да су Срби јединствени у свијету и да треба да буду реални и свјесни онога што јесу јер само тако могу да исправљају грешке.

"Срби данас у свету не предстваљају никакав фактор, ни Србија као земља, нити Србија као диајспора. То говорим зато што до сада нисам срео ниједног Србина у политичким структурама где сам био, али зато Бошњаке, Албанце и Турке јесам, а нас има много више", рекао је Дачцић.

Он је рекао да је зато суштина у томе да се организујемо, а не само "да причамо, љубимо, грлимо се, наздрављамо и заклињено у љубав и верност а иза тога нема ничег другог".

Дачић је рекао да без Срба у региону нема владе у Хрватској и додао и да косовски премијер Хашим Тачи влада уз помоћ Срба у Приштини.

Дачић је такодје указао рекао да српска дијаспора спада у најдарежљивије, да је међу првима у свијету по дознакама које шаље у матицу, али да је по инвестицијама на самом зачељу и да зато држава треба да створи услове за улагање.

"Наставак дијалога са Приштином у јануару"

Премијер Србије је, такође, изјавио да ће наставак дијалога са Приштином бити у јануару, али да датум још није заказан.

"Још није заказан наставак дијалога. Више се помиње 17. него 19. децембар. Још нисам дао потврду тога управо зато што желим да знам шта је циљ," казао је он у изјави новинарима.

Дачић је казао да сматра да је без обзира на све притисак да се наставе разговори неколико дана пред прву међувладину конференцију са ЕУ, вероватно уз очекивање да се мора доћи до неког договора "додатно оптерећење."

"Када сам говорио да ће те тензије и притисци бити настављени управо сам мислио на тако нешто.", поручио је он.

Дачић је најавио да ће 9.јануара радне групе по разним темама наставити рад.

Он је рекао да очекује да ће се у наставку дијалога, поред нових тема разговарати и о онима о којима је постигнут договор.

Међу њима су имплементација питања као што је Заједница српских општина, истакао је Дачић, додајући да мора да се ради на статуту и да дође до конститусисања.

Даље, како је додао, биће ријечи и о правосуђу, телекомуникацији, али и новим темамама које је унео Београд, као што су између осталих питања имовине и положај цркве.

"Дејтонски споразум донео мир и стабилност"

Дачић је данас оцијенио и да је Република Српска (РС) примјер како један политички договор, Дејтонски споразум, који у одређеном тренутку није наилазио на прихватање грађана, може дугорочно донијети мир и стабилност.

Он је, поводом 22. годишњице РС, која се обиљежава 9. јануара, унапријед честитао и нагласио да је Дејтонски споразум дугорочно гледано донио мир и стабилност.

"Да није било Дејтонског споразума данас не би било РС", казао је Дачић новинарима послије обраћања на конференцији "Србија и дијаспора" у Сава центру, додајући да је Србија привржена Дејтонском споразуму и да ће његовати најближе могуће односе са РС, уз поштовање одредби овог документа, а то значи Босне и Херцеговине као државе, а РС као ентитета.

"Надам се да ће наши односи бити све бољи и бољи", казао је он подсјећајући да је недавно одржана сједница двије владе и да је то институција која се састаје два пута годишње.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.