Дачић пријети прекидом преговора

Б92, Политика
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Дачић пријети прекидом преговора

Београд - Премијер Србије Ивица Дачић упозорио је Брисел да ће прекинути учешће у преговорима ако Приштина не дозволи српским званичницима да посјећују КиМ у изборној кампањи.

"Упозорио сам Брисел и амбасадоре Квинте да је одлука власти у Приштини скандалозна и да представља ударац мировном процесу", рекао је Дачић у изјави за Политику. Приштина је данас одлучила да од сутра, када почиње кампања за локалне изборе заказане за 3. новембар, забрани улазак на Косово званичницима Србије. Дачић је планирао да у петак оде у Штрпце.

Он је најавио да ће српске власти сутра разговарати о даљим корацима и затражити став Европске уније о овом питању.

"Ако ја, као потписник Бриселског споразума, и представници Владе, који су га подржали и радили на његовој имплементацији, не можемо на Косово да одемо и позовемо Србе да изађу на локалне изборе, онда се поставља питање сврсисходности мог даљег учешћа у дијалогу" , нагласио је Дачић, који је у петак планирао да посјети Штрпце, али су га приштинске власти обавијестиле да та посјета није одобрена.

Дачић је оцијенио да је овим потезом Приштине доведен у питање кредибилитет Брисела, под чијим окриљем се дијалог одвија.

Влада Косова одбила је да дозволи премијеру Србије Ивици Дачићу да у петак посјети општину Штрпце на југу Косова и Метохије.

За Б92 је у Влади Србије речено да одлука Приштине да Дачићу забрани одлазак на Косово представља брутално кршење Бриселског споразума и да ће у писму Ештоновој навести да би то могло да доведе до прекида преговора Београда са Приштином.

Замјеник косовског премијера Хајредин Кучи изјавио је да од сутра, када почиње кампања за локалне изборе на Косову, па до краја кампање 1. новембра ниједном званичнику Србије неће бити дозвољен долазак на Косово.

Косовски министар спољних послова Енвер Хоџај изјавио је да је одлука владе Косова да се српским званичницима не дозволи улазак на Косово и Метохију док траје кампања за локалне изборе дефинитивна и да се никако не може промијенити.

"Немамо више шта да додајемо ономе што је рекао замјеник премијера Хајредин Кучи. Ниједан званичник Србије не може доћи на Косово док се не заврши изборна кампања", рекао је Хоџај.

Дачићева посјета требало је да буде друга посјета Косову премијера Србије од рата 1999. године и била је заказана за дан послије званичног почетка кампање за косовске локалне изборе, заказане за 3. новембар.

ЕУ без коментара

У сједишту ЕУ нису жељели да коментаришу могућност повлачења премијера Ивице Дачића из дијалога Београда и Приштина.

"Пратимо ситуацију и у контакту смо са обе стране", рекла је за Танјуг Маја Коцијанчич, портпаролка високе представнице ЕУ за спољну политику и безбједност Кетрин Ештон. У Европској комисији кажу да још нису званично обавијештени о Дачићевој одлуци.

 

Вучић: Бесмислена одлука Приштине

Београд - Одлука Приштине да до краја кампање за локалне изборе не дозволи ниједном званичнику Србије долазак на Косово је непримјерена, ирационална и бесмислена, изјавио први потпредсједник Владе Србије Александар Вучић.


"Србија не сме дозволити и трпети понижења", истакао Вучић и додао да
Србија не смије дозволити ни да њена реакција буде злоупотријебљена.

Он је рекао да је о овоме разговарао са премијером Србије Ивицом Дачићем, а да ће разговарати и са предсједником Томиславом Николићем, како би заузели јединствен став, преносе београдски медији.
 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.