Aлбанци припремају лажно весеље

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Aлбанци припремају лажно весеље

БЕОГРAД - Потпредсједник Владе Србије Божидар Ђелић изјавио је да Београд очекује повољно мишљење Међународног суда правде (МСП) о легалности проглашења независности Косова, док се у Приштини већ припрема "лажно весеље".

Ђелић је истакао да у идућим данима предстоји дипломатска битка у којој ће и Aлбанци са Косова покушати да докажу да је мишљење тог суда заправо пресуда у њихову корист.

- У Приштини већ најављују "лажно весеље" које се припрема уз помоћ разних маркетиншких агенција. Припремају славље да покушају на тај начин да убеде светско јавно мњење да су победили, али победити неће, јер су аргументи Србије много јачи - изјавио је Ђелић за РТС.

Он је најавио да ће једна српска делегација, у чијем саставу ће бити и он, прекосутра, на дан објављивања савјетодавног мишљење Међународног суда правде, присуствовати самиту афричких држава у Кампали (Уганда), гдје ће бранити становиште Србије.

Ђелић је рекао да ће представницима афричких држава бити предочено мишљење МПС и да ће бити разговарано о томе зашто би земље које нису признале Косово требало да раде са Србијом, како би била усвојена ваљана резолуција на Генералној скупштини УН, и због чега би државе које су признале Косово требало да преиспитају своју позицију.

Државни секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић изјавио је да Влада Србије има спремне одговоре за сваку оцјену МСП у Хагу поводом нелегалног проглашења независности јужне српске покрајине.

Ивановић је истакао да је прилично сигуран да ће МСП донијети оцјену у корист Србије, али да треба сачекати ипак коначну одлуку.

- Влада Србије има спремне одговоре за сваку опцију, с тим да су наша очекивања да ће одлука МСП бити у нашем интересу. Сходно томе иницираћемо изјашњавање Генералне скупштине Уједињених нација (УН). Сматрам да ће после тога, притисак међународне јавности бити толики да ће косовски Aлбанци схватити да морамо да седнемо за преговарачки сто - казао је Ивановић. Он је истакао да са косовским Aлбанцима неће бити разговора о техничким питањима прије рјешавања статуса или ако се током разговора о техничким питањима не буде рјешавао и статус Косова.

Послије скоро седам мјесеци расправе МПС у Хагу саопштиће прекосутра да ли је једнострано проглашење независности Косова противно међународном праву или не.

Aналитичари

Српски и албански аналитичари са Косова подијељеног су мишљења када је у питању значај одлуке овог суда.

Политички аналитичар са Косова Живојин Ракочевић сматра да ће МСП донијети мишљење које ће обје стране тумачити као своју побједу, што је како је рекао, по први пут прилика, да Срби послије свих пораза и губитака осјете да су нешто добили и што ће бити велики успјех за све.

Са друге стране, његов албански колега Недзмедин Спахију од одлуке МСП, како је рекао, ни косовска Влада, ни јавност, а ни он лично не очекује ништа нарочито.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.