Загреб рехабилитује усташки покрет

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Загреб рехабилитује усташки покрет

БЕОГРAД - Предсједник Aсоцијације избјегличких и других удружења Срба из Хрватске Милојко Будимир изјавио је Срни да петиција, коју потписују избјегли и прогнани Срби из Хрватске с циљем да се спријечи улазак те земље у чланство ЕУ прије него што им врати одузета људска и грађанска права, наилази на изузетно добар пријем у Србији.

Он је потврдио да се петиција, између осталог, потписује и због отворене рехабилитације усташког покрета у Хрватској, наводећи најновији примјер недавне мисе задушнице за усташког поглавника Aнту Павелића у Загребу.

- То се дешава у континуитету откако је Хрватска прогласила своју самосталност. Заиста, може се поставити питање да ли и усташки покрет представља још једну вриједност која отвара пут Хрватској у европске интеграције - каже Будимир.

Према његовим ријечима, оно што нису постигле усташе када су Срби у Хрватској у питању, завршио је некадашњи хрватски предсједник Фрањо Туђман.

- Нажалост, иако су касније дошли Стјепан Месић и Иво Јосиповић, који се декларишу као антифашисти, ништа се није промијенило када су Срби у питању - констатује Будимир.

У петицији избјеглих и прогнаних Срба из Хрватске захтијева се враћање њихове заузете покретне и непокретне имовине, обнова ратом и терористичким акцијама уништене имовине у пређашње стање, правична надокнада за уништену, оштећену и несталу покретну и непокретну имовину, враћање одузетих станарских права или правична новчана надокнада, без икаквог условљавања и ограничавања.

Срби избјегли из Хрватске траже и исплату доспјелих, а неисплаћених пензија, признавање комплетног радног стажа до 1991. и конвалидацију радног стажа са признатим доприносима за период од 1991. до 1995. године, исплату девизне и динарске штедње, те новчану надокнаду за неучествовање у процесу приватизације.

Избјегличка удружења и завичајни клубови Срба протјераних из Хрватске, организатори петиције, траже и ревизију пресуда за ратне злочине донесених у одсуству окривљених, поштено и уједначено процесуирање ратних злочина и престанак етнички мотивисаних суђења и завршетак процеса ексхумације и идентификације несталих лица.

У петицији се указује да је чињеница да је Република Хрватска 30. јуна 2010. године добила сагласност ЕУ да отвори преговарачко Поглавље 23. "Правосуђе и темељна људска права", без услова да рјешава имовинска, стечена, станарска, статусна и друга питања више од 400.000 избјеглих и прогнаних Срба из Републике Хрватске, као и велики број Срба који су поријеклом из Хрватске гдје имају имовинско-правне и друге интересе.

Aпел

- Aпелујемо на ЕУ да не потпише уговор о приступању са Владом Хрватске све док Хрватска не достигне европске стандарде у правцу поштовања наших имовинских, стечених, станарских, статусних и других права у складу са међународним, регионалним и билатералним документима - каже се у петицији, чије ће потписивање трајати до краја јануара. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.