Фото: УСКОК истражује пословање “Ине”
Загреб - Канцеларија за сузбијање корупције и организованог криминала (УСКОК) покренула је истрагу о великим губицима које је хрватска нафтна компанија “Ина” остварила крајем 2008. године, преноси “Vecernji list”.
Истражиоци УСКОК-а затражили су од “Ине” да им преда документацију о набавци нафте и нафтних деривата током 2008. и 2009. године.
“Ина” је у посљедња три мјесеца 2008. године на трговини нафтним дериватима изгубила око 1,5 милијарди куна, односно око 199 милиона евра.
То је резултирало финансијским колапсом компаније, великим пореским дугом, док је мађарска нафтна компанија “Мол” преузела контролу над пословањем “Ином”.
На удару би могло наћи много бивших високих менаџера у компанији, на челу с тадашњим чланом управе за финансије Заланом Бацсем, те више пословних партнера међу којима и мађарски нафташ Имре Фазекаш.
Компанија Фазекаша учествовала је у исплати пет милиона евра на рачун швајцарске фирме Роберта Јежића, за које УСКОК тврди да су били намијењени за мито бившег хрватског премијера Иве Санадера.
Из “Ине” наводе да увијек сарађују са државним органима и институцијама, те да ће и убудуће наставити ту праксу.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.