Фото: Тужилаштво још чека документе
ЗAГРЕБ - Хашко тужилаштво још увијек очекује од Хрватске да достави тражене документе у вези са предметом "Готовина, Чермак и Маркач" и сматра да у том смислу није остварен напредак, казала је у сриједу Олга Кавран, портпарол главног хашког тужиоца Сержа Брамерца, поводом његових сусрета с представницима Чешке, предсједавајуће Европске уније.
- Ми и даље тражимо више од сто докумената и у том смислу није било напретка - казала је Кавран у телефонском разговору за Хину.
Она је објаснила да је захтјев тужилаштва за документима "још увијек отворен, тужилаштво још увијек није добило документе које тражи и Хрватска још увијек може доста учинити у том смислу".
Неколико земаља чланица ЕУ у протеклих мјесец дана изразило је резерве у погледу отварања преговора с Хрватском у поглављу "Правосуђе и темељна права", због питања доставе неких докумената у случају "Готовина, Маркач и Чермак".
Кавран је истакла како тужилаштво још увијек захтијева више од сто докумената везаних уз тај предмет за које је увјерено да су настали у вријеме "Олује" док Хрватска сматра да се ради о броју од укупно 23 документа.
- Оцјена која је дана у децембру пред Савјетом безбједности УН још стоји - рекла је Кавран.
Брамерц је тада у Њујорку казао како је Хрватска одговорила на већину захтјева хашког тужилаштва, али оно "и даље тражи приступ кључним документима и архивама у предмету Готовина". Он је чланицама СБ поручио да у Хрватској још нису пронађени најважнији војни документи те је кључно да се они одмах ставе на располагање тужилаштву.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.