Фото: Ставио соларне плоче и држави продаје струју
ВИНКОВЦИ - Кров породичне куће Ивана Ловрића из Сикиреваца украшавају 52 соларне плоче које производе струју за "Хрватску електропривреду". Његова соларна електрана има снагу од 10 кЊх и први је објекат такве намјене у Славонији.
- Двадесет година бавио сам се угоститељством, посао је ишао све лошије, а пољопривредом се нисам хтио бавити јер је неисплатива. Један мој пријатељ хтио је да постави соларне плоче на свој кров, али је одустао, а ја сам одлучио да покушам и устрајао у томе - рекао је Ловрић за медије.
Годину и по требало му је да добије све дозволе, потом је с Хрватским оператером тржишта енергије потписао уговор на 12 година о испоруци произведене енергије.
- Све је видљиво на монитору инвертера којим се произведена истосмјерна струја из соларних плоча претвара у наизмјеничну и упућује у електромрежни систем ХЕП-а. Истина је, зависи од тога колико по дану има сунчаних сати, али у просјеку сваки сат ХЕП-у испоручујем струје за 40-ак куна (десетак КМ) - смјешка се Иван и додаје да ће му се улог сигурно исплатити.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.