Фото: илустрација
ПОДГОРИЦА – Према анализи Истраживачког центра Демостат, у Црној Гори се за храну издваја око 30 одсто мјесечних примања, а за достојанствен живот потребно је око 2.000 евра.
Када је ријеч о региону, анализа показује да се у Србији издваја највећи дио примања на храну – више од 40 одсто, у Словенији 18,8 одсто мјесечних примања, а у Хрватској 27 одсто, преноси РТЦГ.
У анализи за Црну Гору наводи се да је просјечна зарада у јануару износила 1.004 евра, док је минималац значајно повећан крајем прошле године и сада износи 600 евра за запослене са средњом стручном спремом и 800 евра за оне са високим образовањем.
Од већих трошкова издвајају се изнајмљивање стана и комуналије (390 евра), за хигијену и здравље око 135 евра, за љетовање 125 евра мјесечно, док се трошкови текућег одржавања, одјеће, обуће, превоза, образовања и спорта крећу око 100 евра.
Наводи се да је Подгорица за 8,2 одсто јефтинија од Београда, док су трошкови закупа некретнина нижи за 22,6 одсто.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.