Шта ће смјети, а шта не посланици у Црној Гори

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Шта ће смјети, а шта не посланици у Црној Гори

Подгорица - Социјалдемократска партија Црне Горе предложила је кодекс о понашању посланика који предвиђа и одузимање пола плате ако буде прекршен, преноси Танјуг.

Црногорски посланици треба да су прикладно одјевени, неће смјети да конзумирају алкохол и храну у току сједнице, користе мобилне телефоне и лаптопове, нити да употребљавају ријечи које могу омаловажавати људско достојанство и нарушити дигнитет Скупштине, предвиђено је Нацртом кодекса о понашању посланика.

Тим документом, који је предложила мања чланица владајуће коалиције Социјалдемократска партија, прописано је новчано кажњавање посланика и до 50 одсто мјесечних примања у случају кршења кодекса понашања.

Посланици су дужни да редовно присуствују сједницама, комисијама и радним тијелима Скупштине, а одсуство је дозвољено само у оправданим ситуацијама.

Према Нацрту кодекса, посланици не смију напуштати сједницу за вријеме обраћања предсједавајућег или госта, треба да избјегавају давање изјава које нису поткрјепљене доказима и не смију сједити нити стајати леђима окренути предсједавајућем.

У документу пише да посланици не смију конзумирати алкохол и храну у току сједнице, читати књиге, новине и публикације које нису везане за њихове парламентарне дужности.

Посланици не смију да користе мобилне телефоне нити лаптопове на начин којим се омета ток сједнице, не смију истицати заставе и амблеме, нити разговарати на сједници, осим ако је то неопходно, под условом да не ометају њен ток.

Нацрт кодекса предвиђа, такође, да посланици не смију користити изразе и ријечи које могу вријеђати или омаловажавати људско достојанство и нарушавају дигнитет Скупштине, односно подстицати мржњу и насиље.

Посланици у раду морају искључити било какву пристрасност према другачијој политичкој идеологији, раси, вјероисповести, нацији, полу или другим могућим предрасудама.

У вријеме одржавања сједница, као и на другим јавним мјестима, гдје учествују као представници Скупштине, треба да буду прикладно и уредно одјевени.

За непоштовање кодекса предвиђена је писмена опомена, новчана казна и јавна опомена објављена у средствима јавног информисања, наводи се у Нацрту кодекса.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.