Словеначки услови или нема арбитраже

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Словеначки услови или нема арбитраже

ЉУБЉAНA - Словенија очекује да ће европски комесар Оли Рен прихватити примједбе на његов приједлог, јер у супротном Љубљана неће прихватити залагање да се хрватско-словеначки спор око границе ријеши арбитражом, а посљедица тога био би наставак блокаде приступних преговора Хрватске са Европском унијом.

Шеф словеначке дипломатије Самуел Жбогар изјавио је, пошто је парламентарни Одбор за спољну политику подржао владине примједбе на приједлог Олија Рена да ће са европским комесаром о томе разговарати у понедјељак у Бриселу.

Упитан када ће Словенија послати свој одговор Бриселу, Жбогар је истакао да ће се видјети "када је комесар доступан", додавши да ће Рена прво обавијестити телефоном.

Сједница Спољнополитичког одбора је одржана иза строго затворених врата, пренијела је агенција СТA, истичући Жбогарову оцјену да је била "врло конструктивна".

Премијер Борут Пахор је, послије састанка свог кабинета, изразио наду да ће Рен уважити словеначке допуне на његов приједлог, што ће омогућити наставак разговора.

У супротном, Жбогар, који ће у понедјељак у Бриселу присуствовати састанку министара ЕУ, рекао је да не зна када ће имати тројни састанак са хрватским колегом Горданом Јандроковићем и Реном, нагласивши да о термину одлучује европски комесар.

Влада Словеније прихватила допуне приједлога за рјешење граничног спора са Хрватском и упутила нове захтјеве творцу првобитног приједлога Олију Рену. Нови приједлози су непознати јавности.

Пахор: Словенији потребно вријеме

Словеначки премијер Борут Пахор није прецизирао које су допуне прихваћене, нити да ли су наводи о допунама из словеначких медија тачни, али је истакао да ће званичан одговор словеначке владе комесару за проширење ЕУ бити достављен крајем недјеље, након разматрања у скупштинском одбору за спољну политику.

Пахор је нагласио да је Словенији било потребно вријеме да донесе одлуку и поднесе своје амандмане, будући да је Ренов приједлог у садашњем облику "неуравнотежен и неприхватљив за Словенију".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.